V sobotu zatím v Česku přibylo 1999 případů covidu. Hospitalizovaných je nejméně téměř za měsíc

K sobotnímu večeru zatím v České republice přibylo 1999 případů covidu, což je asi o stovku méně než minulou sobotu do večera. Hospitalizovaných 6101 lidí je nejméně téměř za měsíc. České laboratoře v pátek provedly 23 798 testů na covid, asi o čtvrtinu méně než o týden dřív. Podíl nakažených mezi prvně testovanými je dál u 28 procent. 

Video Události
video

Události: Počet úmrtí s covidem-19 v Česku přesáhl sedm tisíc

Rizikové skóre protiepidemického systému PES, podle kterého se v Česku řídí opatření proti koronaviru, zůstalo v sobotu třetí den po sobě na 62 bodech. Je tak ve čtvrtém z pěti stupňů, blíží se třetímu. Nejpřísnější je pátý stupeň rizika, v prvním stupni jsou omezení nejmenší.

Méně se testuje, ale klesá také podíl pozitivních případů 

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že příští týden by měl být v nemocnicích ukončen příkaz k zastavení odložitelné péče.

Denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání snižují už zhruba dva týdny. Ještě na přelomu října a listopadu dosahovaly až 15 tisíc případů, v tomto týdnu se pohybují zhruba mezi 4200 a 6500 za den.

Méně se testuje, ale klesá také podíl pozitivních lidí mezi testovanými. Podle nové metodiky ministerstva zdravotnictví, která uvádí podíl nakažených z poprvé testovaných lidí, nikoliv ze všech provedených testů, se podíl v posledním týdnu drží zhruba mezi 25 a 30 procenty. Počátkem měsíce se blížil 40 procentům.

Nejvíce je nyní nákaza rozšířena na Havlíčkobrodsku, kde hygienici za uplynulých sedm dní zaznamenali 651 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Nad 500 případů má v tomto přepočtu aktuálně také Svitavsko a Chrudimsko. Relativně nejlépe je na tom za poslední týden Trutnovsko se zhruba 131 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Rozvolňování opatření

Díky postupnému zlepšování epidemické situace v Česku začne od pondělí rozvolňování opatření. Země se posune v systému PES z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého, schválila v pátek vláda.

Povoleno bude shromažďování až šesti lidí namísto dosavadních dvou, zákaz vycházení bude začínat od 23:00 místo současných 21:00. Obdobně se může prodloužit zavírací doba obchodů. Svateb, pohřbů nebo bohoslužeb se bude moci účastnit až 20 lidí.

Po přesunu do čtvrtého stupně se také od středy 25. listopadu do lavic vrátí závěrečné ročníky středních škol a obnoví se v nich také praktická výuka ve skupinách do 20 studentů. Ve stejném termínu se začínají učit skupiny do 20 studentů posledních ročníků na vysokých školách.

Opět bude možná také prezenční výuka „jeden na jednoho“ na základních uměleckých školách a jazykových školách. Od pondělí 30. listopadu pak půjdou do škol děti z prvního stupně a deváté třídy, další třídy druhého stupně se budou ve škole střídat po týdnu. Školy nyní učí přes internet. 

Divadlo a koncerty bude možné streamovat, diváci přijít nemohou

I s přechodem do nižšího stupně opatření, jak je stanoví systém PES, zůstanou pro veřejnost stále uzavřená divadla, koncertní sály, muzea nebo galerie. Kulturní produkce, jichž se běžně účastní diváci, už nebudou ve čtvrtém stupni zakázané, bude ale platit zákaz přítomnosti publika, vyplývá z pátečního usnesení vlády.

Podle vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na Twitteru to prakticky znamená, že hudební, divadelní a jiná podobná představení budou moci jejich aktéři produkovat, natáčet a streamovat.

Usnesení vlády, podle něhož se od pondělí ruší „zákaz kulturních akcí“, ale začíná platit „zákaz diváků“, mnohé zmátla. „Úřednicky napsaná a možná absurdně znějící věta ze včerejšího usnesení vlády znamená jediné: Od pondělí se mohou natáčet a streamovat hudební, divadelní a jiná umělecká představení, ale stále platí, že na návštěvy divadel, koncertů atd. si budou muset lidé ještě nějakou dobu počkat,“ napsal Zaorálek. 

Už nyní ale divadelníci streamovali některé inscenace on-line. Řada scén zůstává s diváky v kontaktu právě přes web. Využívají platformu Dramox, která nabízí za předplatné divadelní záznamy. Zapojují se také do nové televize Naživo, jíž podpořilo i ministerstvo kultury a která vysílá od pátku přenosy divadelních inscenací či koncertů. 

Galerie a muzea zůstávají uzavřeny. Budou se moci ze čtvrtiny své kapacity otevřít po přechodu země do třetího stupně. Do divadel či na koncerty mohou ale diváci podle vládního protiepidemického systému až po přechodu do druhého stupně.

Penny ani Globus zatím otevírací dobu do 23:00 neprodlouží

Řetězce Penny Market ani Globus zatím neuvažují o prodloužení provozní doby do 23:00. Prodejny, které mají výjimku z vládních opatření proti šíření koronaviru, musely od 28. října zavírat nejpozději v 19:59. Od středy mohly otevírací dobu prodloužit do 21:00.

Penny Market fungování posunul u obchodů, které před omezením zavíraly v tuto dobu. Podle mluvčího společnosti Tomáše Kubíka se to týká zpravidla obchodů ve větších městech, v menších obchody zavírají ve 20:00, uvedl. Další úpravu provozní doby řetězec podle něj v současné době neplánuje.

Hypermarkety Globus od středy rovněž znovu fungují do 21:00. „Aktuálně neuvažujeme, že bychom otevírací dobu urychleně prodlužovali, a to zejména s ohledem na naše zaměstnance, kteří si tento týden prošli už tak nelehkým obdobím spjatým s regulací zákazníků a dalšími změnami. Případné prodloužení nevylučujeme v exponovaném prosincovém období anebo v reakci na vývoj zákaznické frekvence následujících dnů,“ řekla mluvčí společnosti Lutfia Volfová.