Střední školy a učiliště se do Vánoc nejspíš neotevřou, říká Valachová. Slibovat otevření bylo podle Baxy neuvážené

Vláda po souhlasu sněmovny prodloužila nouzový stav do 20. listopadu a s tím i restriktivní opatření proti koronaviru. Školy se 2. listopadu ale neotevřou, jak původně kabinet plánoval. O řešení situace ve školství se bavili poslanci Kateřina Valachová z ČSSD a Martin Baxa z ODS v Událostech, komentářích. Valachová nepředpokládá otevření středních škol do Vánoc, Baxa pak kritizuje nejasný plán a informování vlády.

Video Události, komentáře
video

Události komentáře: Plán na znovuotevírání škol

Vláda, ve které jsou i sociální demokraté, za které byla v minulém volebním období ministryní právě Kateřina Valachová, ani na páteční tiskové konferenci přesněji nespecifikovala termíny, jak se budou školy otvírat. „Na prvním místě je teď zdraví a bezpečnost našich dětí a proto jsme od pondělí nuceni zavřít speciální školy. Základní termíny máme, samozřejmě bych jako maminka dvou dětí chtěla mít větší jistotu,“ říká Valachová.Jako členka vládní strany také varuje, že střední školy a učiliště se nejspíše do Vánoc neotevřou.

„Bylo velmi neuvážené, když pan Prymula sliboval, že se školy na začátku listopadu otevřou,“ myslí si Martin Baxa (ODS) z výboru pro vědu a vzdělávání Poslanecké sněmovny. Baxa navrhoval, aby se zřídil expertní tým pro školství, ve kterém by byli jak epidemiologové, tak učitelé, který by podával návrhy na omezení ve školách.

„Hazardovat se vzděláním se nesmí, je to obrovské riziko. Na základních a středních školách je 1,5 milionu žáků, tudíž se to týká téměř všeho obyvatelstva v zemi a myslím, že si lidé zaslouží, aby měli pravdivé informace,“ komentuje Baxa. Chtěl by, aby se o zavírání a znovuotevírání škol rozhodovalo podle jasných kritérií a zveřejněných dat, aby byl vývoj pro všechny předvídatelný.

V pátek zveřejněný plán je podle něj první vlaštovkou. Prioritou je otevřít základní školy. „Máme na stole alespoň nějaký plán. Doufám, že ministři Plaga a Blatný svoje sliby dodrží, nebudou slibovat nesplnitelné a žáci a rodiče nebudou vystavováni nepředvídatelným situacím,“ přeje si Baxa.

Kateřina Valachová by u ministra školství ocenila rychlejší rozhodování. Učitelé podle ní chtějí, aby se u mladších dětí na základních školách držel kolektiv pohromadě. „Německo netrhá tým dětí, ale na některé hodiny je rozděluje do skupinek a tímto způsobem zvyšují bezpečnost dětí ve školách,“ komentuje Valachová. Někteří rodiče v Česku se podle ní bojí na prezenční výuku děti poslat.

Mateřské školy jsou ale stále otevřené. Valachová by si chtěla vzít vzor z Německa a zavést například UV lampy, které by děti ve školách chránily navíc. Podle Martina Baxy by se měla vláda snažit, aby školy byly až mezi posledními, kterých se omezující opatření dotknou, tak jak je to na západ od nás. Kritizuje také kabinet za nedostatečné vybavení žáků pro distanční výuku. „Musí to suplovat jeden z operátorů, tady ministerstvo školství zaspalo,“ míní Baxa.

Upozornil i na to, že v mnoha školách pomáhají studenti pedagogických fakult. Podle Kateřiny Valachové je teď pro odhadnutí vývoje okolo koronaviru nejdůležitější sledovat počty lidí v nemocnicích a těch, co umírají. Školy jsou dle ní omezené hlavně proto, abychom chránili seniory před šířením epidemie.

Martin Baxa vládě vyčítá, že podcenila situaci na speciálních školách. „Rodiče se o uzavření neměli dozvědět ze dne na den – když v pátek řeknete, že se školy zavírají a v pondělí už nemáte kam dát své dítě,“ říká Baxa. Nelíbí se mu chaotičnost vládního rozhodování a například oznamování, že budou školy týdny zavřené na Twitteru ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).