V sobotu testy odhalily přes dva a půl tisíce nakažených, jde o víkendové maximum

V sobotu přibylo v Česku 2556 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst o víkendovém dni od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je 40 821 a hospitalizovaných téměř dvanáct set. S koronavirem v Česku dosud zemřelo 711 lidí, z toho pět v sobotu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) bude ve 12:00 jedním z hostů pořadu Otázky Václava Moravce.

Testování na koronavirus v Ostravě
Zdroj: ČTK Autor: Vladimír Pryček

Od začátku března, kdy se v Česku potvrdily první případy covidu-19, odhalily testy nákazu u 80 605 lidí. Přes 39 tisíc z nich se už uzdravilo.

Dosud nejvíc případů nákazy za jediný den odhalily testy tento pátek, a to 3792. O den dříve stoupl počet případů o 3493. Výrazný sobotní pokles mohl být způsobený počtem provedených testů, který bývá o víkendech nižší než v pracovní dny. Údaj o provedených testech zveřejní ministerstvo vpodvečer.

U většiny infikovaných má nemoc lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 1198 lidí s covidem. Stav 245 z nich lékaři hodnotí jako těžký.

Nákaza se šíří stále rychleji

V posledních týdnech tempo růstu nákazy rychle roste. Zatímco hranice 10 tisíc nemocných padla za 3,5 měsíce 15. června a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (17. srpna), k dosažení hranice 30 000 prokázaných nákaz už stačily tři týdny (9. září). Nyní počet pozitivních testů roste v řádu několika tisíc denně, na posledních 10 000 potvrzených případů stačily tři dny.

Nejvýrazněji se v poslední době nákaza šíří na Uherskohradišťsku, kde připadá za poslední týden na 100 tisíc obyvatel téměř 375 případů covid-19. Na Benešovsku je to 261, na Liberecku 221 a na Hodonínsku zhruba 219 případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Od pondělí začne v Česku kvůli šíření nemoci covid-19 platit nouzový stav. Jeho zavedení na měsíc schválila ve středu vláda. Nová omezení ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby.

Ministr zdravotnictví v pátek oznámil, že příští týden představí výhledovou strategii k onemocnění covid-19. Žádná další opatření v příštích 14 dnech, kdy bude například uzavřena většina středních škol v zemi a omezí se hromadné akce, se podle něj přijímat nebudou.