Okresní soudce měl spáchat podvod za 1,5 milionu korun. Stíhá ho policie

Policie obvinila okresního soudce a další dva lidi ze spáchání podvodu se škodou zhruba 1,5 milionu korun. Soudce navíc čelí stíhání za zneužití pravomoci úřední osoby. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle serveru Česká justice je obviněný soudce z Kutné Hory, policie ani ministerstvo spravedlnosti ale jeho identitu neuvedly.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Policie zadržela tři podezřelé ráno 7. září, o den později proti nim zahájila trestní stíhání. Údajného hlavního pachatele podvodu vzal soud do vazby. Podle kriminalistů mu soudce pomáhal tím, že pod hlavičkou soudu vydával nepravdivá potvrzení svědčící o existenci pachatelova majetku.

„Poškození pak byli i na základě těchto potvrzení ochotni půjčovat hlavnímu pachateli finanční částky v řádech statisíců korun s mylnou vidinou návratnosti vložených prostředků,“ uvedl mluvčí. V případě prokázání viny hrozí soudci tři až deset let vězení, zbývajícím obviněným pak dva až osm let odnětí svobody.

Identita nejasná

Podle serveru Česká justice je obviněným soudcem Milan Závurka z Okresního soudu v Kutné Hoře. Z registru justičních činitelů vyplývá, že působí jako soudce od roku 1991. Rejstřík dále uvádí, že byl členem KSČ a že se věnuje civilnímu soudnictví. Policie ale identitu stíhaného soudce nijak nekomentovala a lakonický je i resort spravedlnosti.

„Kolegové si samozřejmě od Policie České republiky vyžádali další podklady. S ohledem na vážnost vznesených obvinění bude paní ministryně vážně uvažovat o dočasném zproštění výkonu funkce soudce,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.