Filip se má Milionu chvilek omluvit za své výroky o benešovské nemocnici, rozhodl soud

Předseda KSČM Vojtěch Filip se má omluvit spolku Milion chvilek za výroky, jimiž jej spojil s loňským kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici. Ve středu o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud. Částečně vyhověl žalobě, kterou se spolek domáhal ochrany dobré pověsti; omluvu žádal Milion chvilek i od komunistické strany.

Vojtěch Filip
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Filipovy výroky zazněly loni v prosinci na zasedání ústředního výboru KSČM. Místopředseda sněmovny tehdy řekl, že „ti, kteří usilují o český Majdan, o státní převrat, nabírají sílu“. Zmínil demonstraci na Letné, kterou loni v létě organizoval právě Milion chvilek. „Teď si vyzkoušeli blokádu hlavního nádraží, vyzkoušeli si kybernetický teroristický útok na nemocnici a zatím jim to prochází,“ pronesl komunista.

„Je to opravdu závažné obvinění až kriminalizace. Soud má zato, že toto bez důkazů nelze,“ konstatovala soudkyně Helena Nebesařová. Filipovi uložila, aby se do jednoho měsíce od právní moci rozsudku omluvil dopisem za „nepravdivé, dehonestující a urážlivé tvrzení“.

„Žalovaný (Filip) je nejen předsedou KSČM, ale i prvním místopředsedou Poslanecké sněmovny, tudíž ústavním činitelem, a všichni víme, že zároveň i advokátem. Když něco řekne, určitá část společnosti to může brát vážně,“ doplnila soudkyně.

Úryvky z Filipova projevu zveřejnil web KSČM a Haló noviny. Filip pak poskytl rozhovor Českému rozhlasu, kde řekl, že „tohle se v České republice děje a jestli za tím stojí Milion chvilek, nebo někdo jiný, je otázka orgánů činných v trestním řízení“. Reagoval tak na dotaz, zda má nějaké důkazy k tomu, aby obvinil spolek Milion chvilek z kybernetického útoku proti nemocnici.

Počítačový virus, který loni v prosinci na několik týdnů ochromil provoz benešovské nemocnice, způsobil škodu přes 59 milionů korun. Pachatele se nepodařilo dohledat a policie minulý měsíc informovala o tom, že případ odložila.

Podle Filipovy obhájkyně je žaloba jen snahou o zviditelnění

„Doktor Filip jednoznačně označil Milion chvilek za strůjce kybernetického útoku, ačkoliv pro to neměl žádné důkazy. Vůbec se nepokoušel ověřit si informace, které vypouštěl. Dopustil se toho ze zášti vůči Milionu chvilek a politickým postojům, které spolek představuje,“ prohlásil u soudu právník spolku Aleš Rozehnal. Podle něj tím chtěl Filip, který se středečního jednání soudu neúčastnil, u části veřejnosti vzbudit vůči spolku negativní postoj.

Právní zástupkyně Filipa a komunistů Barbora Vlachová argumentovala tím, že spolek dobrou pověst nemá. Poukazovala na to, že předseda spolku Mikuláš Minář na jedné z demonstrací roztrhal výtisk ústavy. Rozehnal k tomu řekl, že šlo o symbolický akt, který měl upozornit na křehkost ústavní materie a na nesouhlas s porušováním ústavy prezidentem. Soud pak dodal, že Filip ohledně neexistence dobré pověsti spolku neunesl důkazní břemeno.

Vlachová také tvrdila, že Filip ve svém projevu Milion chvilek adresně neoznačil. Rovněž poznamenala, že „lví podíl“ na šíření Filipových výroků má právě spolek, který je medializoval. „Žalobu vnímáme za snahu o zviditelnění. Žalobce (Milion chvilek) by neveřejnou omluvu využil pro svou politickou propagaci,“ poznamenala.

Odmítla také, aby žaloba za Filipovy výroky směřovala i na KSČM, v čemž jí soud dal za pravdu. „Za jednu skutkovou záležitost nemohou odpovídat dva subjekty,“ uvedla Nebesařová. Právník spolku k tomu uvedl, že Filip projev pronesl z pozice předsedy strany, na zasedání jejího ústředního výboru a jejím jménem, nikoliv z pozice řadového politika nebo občana.