Vytrvalý déšť může zvednout hladiny řek na druhý povodňový stupeň, varují meteorologové

 Na jihu a východě Čech a na většině území Moravy s Slezska bude do úterního poledne pršet, místy vydatně. Spadnout může 40 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Kvůli vysokému nasycení půdy vodou hrozí na některých tocích vzestup hladiny až na druhý povodňový stupeň. Vyplývá to z vydané výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ilustrační snímek
Zdroj: Reuters Autor: Brian Snyder

Varování před možným vzestupem hladin platí od pondělního poledne do středečních 18 hodin. Týká se povodí řek Úslavy, Úhlavy a toků na severní straně Šumavy a Novohradských hor. Řeky a potoky v těchto regionech mohou vystoupat místy až na druhý stupeň povodňové aktivity.

Zvýšený průtok vody meteorologové předpokládají také v povodí Lužnice a na menších tocích odvodňujících jihovýchod Českomoravské vrchoviny, Orlické hory a Jeseníky. Meteorologové varují lidi, aby se na rozvodněných tocích vyvarovali plavání, jízdy na lodi či pohybu v korytě toku.

Příčinou vzestupu hladin bude vydatný déšť, při kterém může za šest hodin napadnout až 30 litrů vody na metr čtvereční. Dešťová voda v takovém případě může stékat z polí po silnicích. Pozor by si proto měli dát hlavně motoristé. Varování před deštěm s nízkým stupněm nebezpečí se týká většiny České republiky s výjimkou severních a západních Čech a východních okresů Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Hasiči mají práci ve středních Čechách

Výjezdů kvůli dešti už přibylo hasičům ve Středočeském kraji, zejména na Mělnicku. Celkem od půlnoci do pondělního poledne v regionu vyjížděli kvůli dešti pomáhat zhruba dvacetkrát, v neděli měli přibližně dvojnásobný počet výjezdů oproti dlouhodobému průměru.

Voda zatopila například garáž a sklep rodinného domu v Černošicích u Prahy, na několika místech v regionu také padaly stromy. Kvůli přívalu dešťové vody ve Vodochodech museli hasiči postavit z pytlů s pískem a z mobilních povodňových zábran protipovodňovou hráz, protože se voda valila obcí na bývalý mlýn. „Následně pomocí několika plovoucích a kalových čerpadel odčerpávali obrovskou lagunu vody,“ popsal mluvčí hasičů Petr Svoboda.