Žalobu exmanažera fondu Trend musí znovu řešit soud, po státu chce přes dva miliony

Žalobu exmanažera fondu Trend Miroslava Vlastníka, který chce po státu přes dva miliony korun kvůli svému trestnímu stíhání, bude muset znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 4. Ten žalobu o náhradu ušlého zisku původně zamítl. Vlastník podle něj neprokázal, že kvůli pobytu ve vazbě v roce 1997 přišel o příjmy. Případ ale vrátil odvolací soud k novému projednání. Exmanažer čelil 15 let stíhání kvůli údajnému vytunelování fondu, před vyšetřovateli se skrýval v Jižní Americe. Do Česka se vrátil těsně před vyhlášením amnestie prezidenta Klause, která vleklou kauzu ukončila.

Díky amnestii se Vlastník spolu s dalšími bývalými členy vedení investičního fondu Trend dočkal zproštění obžaloby v jedné z největších tunelářských kauz z devadesátých let.

Vlastník po státu požaduje peníze za své stíhání. Nemohl prý kvůli „policejní šikaně“ a kvůli své „pošramocené pověsti“ sehnat odpovídající zaměstnání, čímž se mu snížily příjmy. Po ministerstvu spravedlnosti chtěl skoro šedesát milionů. Nakonec ho zažaloval o řádově menší částku, první soudní kolo pro něj ale skončilo neúspěchem.

Neprokázal vznik ušlého zisku

„Soud žalobcův návrh na náhradu ušlého zisku v celkové výši 2 857 672 korun neshledal důvodným, neboť žalobce neprokázal vznik ušlého zisku ani příčinnou souvislost s ohledem na ono trestní stíhání,“ píše se v rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 4, který má ČT k dispozici. 

Zamítavý verdikt ale zrušil na základě Vlastníkova odvolání Městský soud v Praze: „Soud rozhodl o žalobě, která pro svou vadu nebyla způsobilou k projednání,“ stojí v usnesení odvolacího soudu.

Žaloba podle něj obsahovala rozpory, které se měl obvodní soud nejdřív pokusit odstranit. Poukázal třeba na to, že zatímco v nadpisu žaloby stojí částka 2 857 672 korun, ve zbytku žaloby už se objevuje částka nižší – 2 118 144 korun. Nižší instanci ale městský soud vytkl i formální chyby v rozsudku. Obvodní soud tak bude muset celý spor řešit znovu.

Vlastník údajně přišel o statisícové příjmy

V kauze Trend vinili vyšetřovatelé vedení fondu ze způsobení škody ve výši 1,4 miliardy korun. Obžalovaní měli podle spisu od poloviny 90. let vyvést z portfolia fondu různými machinacemi akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva, jehož akcie připadly Trendu v kuponové privatizaci.

Právě společnost Kotva, a. s., přitom měla Vlastníkovi nabídnout „lukrativní“ manažerskou pozici, z nabídky však mělo sejít kvůli jeho vzetí do vazby. Aspoň to tvrdil sám Vlastník u soudu, stejně jako jeden ze svědků (v anonymizovaném rozsudku označen iniciálami „Ing. Mx Hx“). Vlastník tak měl přijít o statisícové příjmy. Podle soudu byly ale výpovědi obou mužů příliš vágní a nic neprokázaly.

Miroslav Vlastník je jedním z bývalých členů vedení zkrachovalého fondu Trend. Za tunelování už byl jednou nepravomocně odsouzen – rozsudek tehdy za hlavu skupiny údajných podvodníků označil exšéfa fondu, inženýra Miroslava Hálka.

I díky Klausově amnestii ale nakonec manažeři vyvázli bez trestu. Ti se tak dodnes soudí se státem o odškodnění, a to hned v několika soudních sporech. Konkrétně Vlastníkovi už přiznal Městský soud v Praze „nemajetkovou újmu za stres a trestní stíhání“ v částce 236 tisíc korun za 236 dní vazby.