Zima se zakousla do února. Meteorologové varují před náledím

Po mírných týdnech české hory zažívají štědřejší sněhovou nadílku a zimní počasí se chystá i do nižších poloh. Meteorologové nově varují před náledím, které hrozí od pátečního podvečera až do sobotního rána v západní polovině Čech – od Aše po Jindřichův Hradec.

V průběhu noci na sobotu bude počasí v Česku ovlivňovat frontální systém spojený s hlubokou tlakovou níží nad Britskými ostrovy. Už večer může poslat rtutě teploměrů pod nulu, noční teploty mají oscilovat mezi plus jedním až minus třemi stupni a při vyjasnění mohou klesnout až na minus šest stupňů.

Meteorologové proto v místech s tajícím sněhem nebo mokrým povrchem varují před tvorbou náledí nebo zmrazků, v jihozápadní polovině Čech platí „při mrznoucích srážkách ojediněle možnost tvorby slabé ledovky“. Ve druhé polovině noci se v Čechách směrem od západu očekává sněžení, které může ráno přecházet v ojediněle mrznoucí déšť.

Výstraha před náledím začíná platit už v pátek v pět večer a trvá do sobotní deváté ranní. Vztahuje se na celý Karlovarský, Plzeňský i Jihočeský kraj a také na jihozápadní regiony středních Čech (Hořovice, Příbram, Dobříš, Sedlčany, Votice). Silnice totiž budou s mrznoucím deštěm klouzat ještě víc, a hrozí proto problémy v dopravě a zvýšený počet nehod. Opatrní by měli být kromě motoristů i chodci.

Vzdor posledního února

Počasí tak částečně napravuje pověst dosavadní teplotně nadprůměrné zimě. Podle předběžných údajů ČHMÚ letos únorové teploty hned o pět stupňů předčily dlouhodobý průměr tohoto měsíce a byly dokonce vyšší, než jaký je dlouhodobý průměr pro březen. Na únor připadla i vůbec nejvyšší naměřená hodnota letošní zimy, když v Klatovech v polovině měsíce vystoupala rtuť teploměru na víc než osmnáct stupňů Celsia.

V posledních hodinách ale počasí obrátilo a republiku aspoň ve vyšších polohách zasypalo sněhem. U Fulneku na Novojičínsku tak v předposlední únorový den uvázly kamiony a v celém Moravskoslezském kraji se kvůli sněhu staly i desítky dopravních nehod. Ve Zlínském kraji kvůli podmínkám na silnicích havarovaly dva autobusy.

Krkonošská horská služba pak na hřebenech varuje před závějemi i před silným větrem, který ráno dosahoval bezmála osmdesáti kilometrů v hodně. „Za posledních 24 hodin napadlo za působení severního, později severozápadního větru asi dvacet centimetrů sněhu a stále sněží,“ doplnil ráno Jan Doubek z místní horské služby.

Velká lyžařská střediska v Krkonoších a Orlických horách taky hlásí stále dobré podmínky pro lyžaře. Lyžuje se tam na více než šedesáti kilometrech upravených sjezdovek, běžkaři mají k dispozici desítky kilometrů udržovaných tratí.