Prezident Zeman se ptal na razii na ministerstvu, Maláčová se odkázala na mlčenlivost

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se ve středu odpoledne sešla s prezidentem Milošem Zemanem. Na plánované schůzce s hlavou státu řešila mimo jiné pondělní razii na svém resortu. Prezidenta podle ministryně zajímaly okolnosti zásahu, více ale Maláčová neřekla a odkázala se na mlčenlivost. Policie podle zjištění České televize propustila oba obviněné zaměstnance ministerstva, protože vazební důvody pominuly. Opoziční strany budou chtít vysvětlení situace ve sněmovně.

Pondělní zásah na ministerstvu práce
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Stále platí, co jsem říkala v úterý a v pondělí. V tuto chvíli jsem byla poučena, že mám zachovat mlčenlivost a žádné nové informace nemůžeme sdělit,“ okomentovala po jednání na Pražském hradě Maláčová a dodala, že setkání se neslo v přátelském duchu.

„Mám důvěru v orgány činné v trestním řízení a měli bychom policii nechat pracovat,“ uvedla dále šéfka resortu práce a sociálních věcí. Doplnila, že požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby kvůli zajištění informačních systémů na ministerstvu svolal Bezpečnostní radu státu.

„Považuji za zásadní úkol, abychom od 1. ledna příštího roku měli plně funkční IT systém,“ zdůvodnila tento krok Maláčová. V dalších dnech se také rozhodne, kdo zastoupí oba vyšetřované manažery.

Poslanci ODS chtějí stejně jako lidovci, aby o policejním zásahu na ministerstvu jednala Poslanecká sněmovna. Navrhnou to jako mimořádný bod schůze. „Premiér Babiš a ministryně Maláčová se snaží tvářit, že policejní zásah na ministerstvu práce není problém a věc se jich vlastně netýká. Opak je pravdou, premiér i ministryně nesou za celou závažnou situaci stoprocentní odpovědnost, měli by se k ní adekvátně postavit,“ zdůvodňuje Jan Bauer z ODS.

Vysvětlení budou při interpelacích žádat také Piráti, avizuje jejich poslanec Lukáš Kovářík. Chce svolat jednání podvýboru pro informační a dávkové systémy, v jehož čele stojí.

Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu podle médií zadrželi náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

„Oba obvinění byli dnešního dne policejním orgánem propuštěni ze zadržení na svobodu, neboť odpadly vazební důvody,“ uvedl ve středu státní zástupce Zdeněk Matula. Dvojici hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Ministerstvo je podle dřívějšího vyjádření šéfky resortu Maláčové postavilo mimo službu.

Úterní zásah ve společnosti OKsystem

V úterý zasahovala policie také ve společnosti OKsystem, nikoho z pracovníků ale neobvinila. Ani policie, ani ministerstvo či firma OKsystem neuvedly, jaké zakázky se vyšetřování týká. Resort plánuje od příštího roku spustit jednotný systém, který se skládá z víc částí. Chybí mu zatím dodavatel systému dávek.

Nynější aplikace provozuje OKsystem. Smlouvu s ním ministerstvo už dvakrát prodlužovalo o dva roky, kontrakt vyprší začátkem roku 2021. 

Ani po dvou tendrech úřad nového dodavatele nemá. První soutěž za 616 milionů korun bez DPH vyhlásil koncem roku 2014. Vyhrál OKsystem. Od uzavřené smlouvy ale resort později odstoupil. Firma se s ním soudí. Podruhé ministerstvo zakázku vypsalo koncem roku 2017 za 270 milionů korun bez DPH. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že má několik scénářů řešení. Konstatovalo, že chystá výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému. Dalšími možnostmi byl smír s OKsystemem a dokončení systému z prvního tendru, uzavření druhého tendru či pokračování spolupráce s nynějším dodavatelem.

Kvůli případu systému dávek pro MPSV byli policisté podle Lidových novin (LN) i v centrále firmy DXC Technology (dřív Hewlett-Packard), která se účastnila s OKsystem druhého tendru na systém. Firma ani státní zástupce k tomu ale nechtěli nic říct.