Policie obvinila muže, který chtěl s nožem vniknout do sněmovny. Hrozí mu 12 let vězení

Jednatřicetiletý muž, který chtěl ve čtvrtek s nožem v ruce vniknout do budovy Poslanecké sněmovny a zaútočil přitom na policisty, byl obviněn z násilí proti úřední osobě. Za tento trestný čin mu hrozí až 12 let vězení, uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Foto zveřejněné policií v souvislosti s ozbrojeným mužem u sněmovny
Zdroj: Policie ČR

„Ve věci stále probíhají úkony trestního řízení, a je tedy možné, že tato právní kvalifikace nebude konečná,“ uvedl policejní mluvčí. Informace o motivu činu policie zatím nezveřejnila.

„Muži hrozí až 12 let vězení,“ upřesnil Rybanský. Podle předběžné právní kvalifikace policie ve čtvrtek informovala, že mu hrozí maximálně čtyři roky nepodmíněně.

Kriminalisté z protiextremistického oddělení současně dali podnět státnímu zástupci k vypracování návrhu na vzetí obviněného do vazby.

Muž ohrožoval s nožem v ruce policisty

Muž při vstupu do malostranského sídla poslanců ohrožoval s nožem v ruce policisty, kteří ho vzápětí zadrželi. V té době se v budově konala pravidelná schůze sněmovny. Policie zveřejnila fotografii, podle níž měl u sebe dva nože a teleskopický obušek.

Nikdo nebyl při incidentu zraněn. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) sdělil, že dolní parlamentní komora bude zřejmě muset přijmout bezpečnostní opatření, konkrétní kroky nezmínil.

Podle policie se muž pokoušel dostat na galerii pro veřejnost, která se nachází nad jednacím sálem sněmovny. Incident se odehrál v recepci, kde se příchozí do budovy musejí podrobit bezpečnostní prohlídce. „Ochranná služba zjistila, že dotyčný má u sebe nůž, následně ten člověk zaútočil na policisty. Incident se odehrál v recepci. Chtěl bych ocenit, že nikdo nebyl zraněn,“ řekl ve čtvrtek Vondráček.