Rodičovskou posoudí Ústavní soud, senátoři ji považují za diskriminační

Zvýšení rodičovského příspěvku jen některým rodinám posoudí Ústavní soud. Podání, které podepsalo 45 senátorů z klubů KDU-ČSL, ODS, STAN, Senátor 21 a také dva nezávislí, napadá přechodná ustanovení zákona jako diskriminační.

Autoři zdůraznili, že nechtějí zpochybňovat zvýšení příspěvku jako takové, pouze to, že se netýká všech rodin s dětmi do čtyř let. Senátoři podání pošlou Ústavnímu soudu ještě ve středu, uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Chápeme to jako určitou nespravedlnost vůči zhruba padesáti, možná až sedmdesáti tisícům rodin, na které se vyšší rodičovský příspěvek nedostane. A proto jsme zvolili tuto cestu. Není to protest za každou cenu, ale naše legální možnost, jak odčinit nespravedlnost, která je v zákoně,“ oznámil předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Širl.

Rodičovská se zvýšila od ledna z 220 tisíc na 300 tisíc korun a u vícerčat z 330 na 450 tisíc korun novým žadatelům i zhruba 280 tisícům rodičů s dítětem do čtyř let, kteří příspěvek ještě pobírají.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se domnívá, že nastavená pravidla jsou v souladu s ústavou a přijatá verze je „druhá nejspravedlivější“ po návrhu přidat všem rodinám s dětmi do čtyř let.

Tím, že na příspěvek kvůli přechodnému ustanovení nedosáhne zhruba 70 tisíc rodin, které příspěvek vyčerpaly před čtvrtými narozeninami dětí, byla podle předkladatelů narušena jejich legitimní očekávání. Děti mají „na minutu“ stejně staré, zdůraznila na tiskové konferenci Petra Bořilová Linhartová z iniciativy Také pečujeme.

Ústavnost a spravedlnost jsou dva různé pojmy, míní Maláčová

Senátoři napadenou vládní verzi sněmovně vrátili a navrhli přidat všem rodinám s potomkem do čtyř let věku. Sněmovna ale návrh Senátu přehlasovala. Poslanci ODS předložili počátkem ledna novelu, která má vyšší rodičovský příspěvek zajistit všem rodičům dětí do čtyř let. Doufají v rychlé přijetí.

Maláčová již dříve uvedla, že senátoři mají na podání ústavní stížnosti právo. „Jako ministryně práce a sociálních věcí se domnívám – a podporují to stanoviska našich legislativců – že návrh s ústavou v souladu je. Jinak bychom to nenavrhovali,“ tvrdí ministryně.

Podotýká také, že sama prosazovala navýšení příspěvku pro všechny rodiny s dítětem do čtyř let a považuje takovou variantu za nejspravedlivější. Užší varianta představuje podle šéfky resortu koaliční kompromis kvůli vývoji rozpočtu a výdajům. „Výsledkem je druhá nejspravedlivější varianta,“ řekla. Podotkla, že ústavnost a spravedlivost jsou „dva různé pojmy“.

Podle Jurečky by rozpočet s vyššími náklady neměl mít problém. Podle iniciativy by navýšení znamenalo 1,2 až 1,5 miliardy korun. To už dříve odmítla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Vládní verze bude rozpočet stát 8,6 miliardy korun.