Za smrt čerpadlářky definitivně devatenáct let. Odvolací soud potvrdil vrahovi verdikt

Za předloňskou vraždu ženy obsluhující čerpací stanici v Nelahozevsi stráví David Šindler ve vězení devatenáct let. Předchozí verdikt potvrdil odvolací soud, rozhodnutí tak je pravomocné. Kromě Šindlera, který vinu od počátku odmítal, potrestal prvoinstanční soud i jeho komplice Ivana Hollitzera. Ten byl usvědčen z loupeže a poté, co se přiznal a vypovídal proti Šindlerovi, dostal čtyřletý trest.

Video Události
video

Události: Za smrt čerpadlářky definitivně devatenáct let

Dvojice přepadla benzinovou čerpací stanici na okraji Nelahozevsi na počátku prosince 2018 o půl třetí ráno. Muži byli maskovaní, jeden z nich v ruce držel střelnou zbraň, ze které vystřelil na osmapadesátiletou ženu, která na benzince pracovala a před zločinci se pokusila ukrýt. Podle prvoinstančního soudu byly okolnosti střelby takové, že Šindler musel být „jednoznačně srozuměn s tím, že střelba povede ke smrtelným následkům“.

Odvolací soud rozhodl, že byla vina jednoznačně prokázána. Klíčovým důkazem byla výpověď Šindlerova komplice. „Na rozdíl od obhajoby odvolací soud – ve shodě se stanoviskem soudu prvního stupně – tohoto obžalovaného považuje za věrohodného,“ řekl předseda senátu Martin Zelenka. Podle něj není důvod, proč by Hollitzer lhal, když přitom usvědčil nejen Šindlera, ale i sám sebe. „Zároveň nebyl proveden jediný důkaz, který by jeho výpověď vyvracel,“ dodal soudce.

Šindlerův advokát Milan Jebavý tak soud nepřesvědčil, že chybějí důkazy o tom, že jeho klient na benzince vůbec byl, a že policie ani nezajistila všechny stopy. Zpochybňoval i to, že kdyby byl skutečně střílel Šindler, musel by si být jist, že bude zabíjet. „Mohlo se klidně stát, že by ji netrefil,“ řekl právník.

Policejní pátrání po pachatelích bylo dlouhé, k pachatelům se kriminalisté dostali až více než měsíc po přepadení. Klíčové byly záznamy z bezpečnostních kamer na benzince a otisk prstů jednoho z pachatelů, který se před útěkem dotkl okraje pultu. „Bylo pouze technickou záležitostí získat z toho DNA,“ uvedl státní Martin Suska. 

Hollitzer soudu řekl, že šel na benzinku loupit, ale s tím, že dojde k vraždě, nepočítal. Soud přesvědčil například tím, že u sebe měl pásky určené k tomu, aby obsluhu stanice spoutal. 

Státní zástupce navrhoval Šindlerovi výjimečný trest, s devatenáctiletým rozsudkem byl ale nakonec spokojen a s prvoinstančním verdiktem souhlasil i Hollitzer. Odvolal se tedy jen David Šindler. Ten od začátku popírá, že by byl pachatelem; na záznamu z kamer ho ale poznal jeho otec.

Soud už v minulosti uvedl, že u Šindlera nejsou žádné polehčující okolnosti: jednal chladnokrevně a v minulosti už byl trestaný. On i Hollitzer brali drogy a měli dluhy. „Pervitin si aplikovali oba obžalovaní před spácháním činu,“ konstatoval předseda senátu Zelenka. Kromě cigaret si muži odnesli z čerpací stanice pokladnu s deseti tisíci korunami.