Hasiči loni zasahovali u 130 tisíc případů, požárů bylo téměř 19 tisíc

Hasiči loni vyjeli k 18 374 požárům, což meziročně znamená pokles o více než devět procent. Celkově bylo požárů téměř 19 tisíc, u některých ale hasiči zasahovat nemuseli. Kvůli plamenům v roce 2019 zahynulo 119 lidí, rok předtím to bylo 100 lidí. Přímé škody způsobené požáry meziročně klesly o čtvrtinu na 2,15 miliardy. Novinářům to v úterý řekli zástupci hasičského sboru.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Loni ubylo požárů, zemřelo při nich ale víc lidí

Celkový počet výjezdů hasičů, tedy například i k dopravním nehodám a technickým haváriím, vzrostl o 4,7 procenta na 130 tisíc. Celkový nárůst výjezdů je podle předběžných statistik dán zejména stoupajícím počtem technických havárií.

V loňském roce hasiči vyjížděli k jednomu požáru, u kterého škoda přesáhla 100 milionů korun, a to v únoru v pražské Michli. K požáru skladovací haly vyjelo tehdy rekordních 37 jednotek požární ochrany, uvedl náměstek hasičů pro integrovaný záchranný systém František Zadina.

Hasiči loni zachránili a evakuovali 75 tisíc lidí, předloni to bylo o deset tisíc více. Nejvíce zachráněných osob bylo při zásahu v Červené Vodě v Ústí nad Orlicí, kde hasiči z lanovky dostali 74 dospělých a 34 dětí.

Generální ředitel sboru Drahoslav Ryba uvedl, že loni zahynul jeden hasič, když se pod ním při vyšetřování příčiny požáru v Petrovicích u Karviné propadl strop.

Zaměřili se na únikové hry

Nárůst výjezdů je podle Ryby dán i dopravními nehodami, zatímco podíl požárů se stabilně pohybuje mezi 14 a 18 procenty. Zadina dodal, že i když loni bylo méně požárů souvisejících se suchem než předloni, klimatickou změnu je nutné brát v potaz a připravovat se na ni. V reakci na dotaz ohledně vyššího počtu úmrtí uvedl, že požáry jsou povětšinou dílem nešťastné náhody a těžko předvídat, jakou tragédii způsobí.

Z hlediska prevence se loni hasiči zaměřili například na takzvané únikové hry. „Bohužel jsme zjistili, že provozovatelé her v České republice nesplňují požadavky požární ochrany v takové míře, jakou bychom si představovali,“ uvedl náměstek pro prevenci Daniel Miklos. Provozovatelé her podle něj při nápravě spolupracují.

Sbor řešil a nadále bude řešit také otázku elektomobilů, u kterých připravují návrhy legislativy. „Je to pro nás poměrně nová situace, která není dostatečně vyřešená nikde ve světě,“ řekl ředitel.