„Měli bychom pokračovat v překonávání bariér.“ Ministři po 30 letech opět přestřihli ostnaté dráty

U bývalé železné opony v Rozvadově – Nových Domcích v pondělí po 30 letech symbolicky opět přestřihli ostnaté dráty český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a bavorský ministr financí a vnitřních věcí Albert Füracker. Petříček na vzpomínkové akci označil vybudování železné opony za jednu z nejtragičtějších epizod tuzemských novodobých dějin. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Události: Ministři po 30 letech opět přestřihli ostnaté dráty

„Připomínáním si událostí před 30 lety bychom neměli jenom mladé generaci předávat, co se stalo. Já bych také rád odkázal na slova Franka-Waltera Steinmeiera, že bychom měli pokračovat v překonávání bariér. Vidíme růst nacionalismu, možná i nenávisti. Fyzické bariéry jsme odstranili, musíme odstraňovat i ty mentální,“ řekl na vzpomínkové akci Petříček.   

Bavorský ministr financí Albert Füracker během svého projevu zdůraznil, že stávající stav není samozřejmý. Obě strany někdejší železné opony – jak Česko, tak Německo – podle něj musí dál bojovat za další rozvoj demokracie. 

„Po celé 20. století, to kruté století, obě země nikdy neměly možnost takhle dlouhou dobu společně sousedsky a přátelsky žít,“ řekl na úvod hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD), který vzpomínkové setkání inicioval. 

„Nyní se objevují různí věrozvěstové a říkají nám, že by byly zase dobré dráty na našich hranicích. Nenechme si kazit náladu a nenechme si toto přátelství narušit,“ uvedl mimo jiné Bernard.

Politici ocenili odvahu Dienstbiera a Genschera

Podle předsedy krajského sněmu Horní Falce Franze Löfflera by mělo poučení z historie pro všechny vést k uvědomění, že dnes můžeme žít společně vedle sebe.

„I když dodnes mluvíme různými řečmi, tak si rozumíme lépe než kdykoliv předtím. Tehdejší události nám otevřely veliké šance, které obě země využily a staly se jedním z nejúspěšnějších regionů v Evropě,“ uvedl. Löffler i Bernard podpořili vznik rychlé elektrifikované železniční trati z Prahy až do Mnichova.

Podle hornofalckého zástupce Axela Bartelta by pondělní okamžik nebyl možný bez odvahy a úsilí tehdejších ministrů zahraničí Německa i České republiky Hanse-Dietricha Genschera a Jiřího Dienstbiera, kteří přestřihli dráty železné opony, jež od 50. let dvacátého století rozdělovala české a německé pohraničí.

„Jsem dnes nesmírně hrdý, že je tu mezi námi jeho syn Jiří Dienstbier (senátor za ČSSD). A mohu jen vyseknout poklonu jeho otci,“ uvedl.

Dientsbier mladší na akci varoval před rozdělováním Evropy: „Přestřižení drátu je závazek, že už nikdy žádné dráty v Evropě. Neměli bychom se znovu oddělovat, uzavírat. Měli bychom žít ve společném kulturním prostředí.“

Video Zprávy ve 12
video

Výročí stříhání železné opony

Přestřihnutí drátů připomíná památník

Historickou událost v Nových Domcích připomíná památník. Dvě žulové desky symbolizující české a německé území ve vrchní části rozdělují ostnaté dráty.

V prosinci 1993 ho odhalil Jiří Dienstbier starší, který zemřel v roce 2011 a Genscher o pět let později. Nežije už ani tehdejší starosta Waidhausu. Někdejší rozvadovský starosta Jindřich Červený na pondělní akci byl.

Žádná větší připomínka události z 23. prosince 1989 se podle místních při desátém ani dvacátém výročí pádu železné opony nekonala.