Smlouva na nový mýtný systém je platná, vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Smlouva státu na nový mýtný systém s konsorciem CzechToll/Sky Toll je platná. Nejvyšší správní soud ve středu zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který ji dříve prohlásil za neplatnou.

Nový mýtný systém v Česku
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Platnost smlouvy napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) společnost Kapsch, která mýtný systém provozovala do konce letošního listopadu. Ministerstvo dopravy podle Kapsche uzavřelo smlouvu s vítězem tendru v době, kdy platilo předběžné opatření zakazující podpis smlouvy. ÚOHS to ale odmítl a prohlásil smlouvu za platnou. 

Nejvyšší správní soud se nyní nezabýval samotnou platností nebo neplatností smlouvy na nový mýtný systém. Posuzoval zejména to, zda v době jejího uzavření platilo nebo neplatilo předběžné opatření, které ÚOHS vydal v době, kdy zahájil správní řízení.

„Vzhledem k tomu, že po zániku předběžného opatření nebylo vydáno nové předběžné opatření, nebyla smlouva ze dne 20. 9. 2018 uzavřena v rozporu s vydaným předběžným opatřením, a proto nebyly z tohoto důvodu splněny podmínky pro uložení zákazu plnění ze smlouvy,“ uvedl v odůvodnění předseda senátu Ondřej Mrákota.

Vladimír Kremlík: Ministerstvo dopravy po celou dobu postupovalo správně

„Nejvyšší správní soud nám dal zapravdu. Mýtná smlouva je platná a platná zůstane. Ministerstvo dopravy po celou dobu postupovalo správně, nezákonně postupovali jiní. Jsem zvědav, zda všichni, kteří tvrdili opak, nyní uznají, že se mýlili,“ uvedl na Twitteru ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Krajský soud teď musí vzít v potaz názor Nejvyššího správního soudu, který říká, že předběžné opatření v době uzavření smlouvy již neplatilo. „Pravděpodobný další vývoj je ten, že proběhne druhostupňové řízení, které rozhodnutí ze září zruší pro nezákonnost,“ dodal mluvčí ÚOHS Martin Švanda. 

Kapsch podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který mu dal zapravdu a nařídil ÚOHS případ znovu projednat s ohledem na názor soudu. ÚOHS podal proti tomuto rozsudku kasační žalobu k NSS. Zároveň ale musel rozhodnout znovu v souladu s rozsudkem krajského soudu. Antimonopolní úřad tedy letos v září zakázal plnění smlouvy na mýto s ročním odkladem.

Nejvyšší správní soud teď postup antimonopolního úřadu zkritizoval. Podle něj měl ÚOHS vydat nové předběžné opatření v okamžiku, kdy první předběžné opatření přestalo platit.

Mluvčí ÚOHS se ale brání s tím, že ministerstvo smlouvu s CzechToll/SkyToll uzavřelo bezprostředně poté, co platnost předběžného opatření skončila. „Ve věci došlo k bezprecedentnímu procesnímu vývoji, na který nebylo z naší strany možné reagovat, nicméně jsme učinili interní opatření, aby se taková situace nemohla opakovat,“ uvedl Švanda.