Do konce roku skončí platnost 113 tisíc řidičských průkazů. Úřady ale větší zátěž nepociťují

Do konce roku by si mělo vyměnit řidičský průkaz ještě témeř 113 tisíc řidičů, pokud o něj nechtějí přijít. Číslo vyplývá ze statistik ministerstva dopravy. Letos už průkaz propadl 93 tisícům řidičů. Úřady, které ČT oslovila, zatím kvůli jeho výměně žádný větší zájem nezaznamenaly.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kalášek

Na začátku roku evidovalo ministerstvo dopravy 433 349 řidičských průkazů, kterým v roce 2019 končí platnost. Do konce roku se to týká ještě 113 tisíc. Desetitisíce řidičů si už nechaly letos průkaz propadnout. „Řidičů, kterým v letošním roce propadl průkaz a dosud si jej nevyměnili, je přes 93 tisíc,“ upřesnila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. 

Nejvíc průkazů k výměně zbývá v Praze a v krajích Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském nebo Ústeckém. S frontami se tam ale úředníci nepotýkají. „Jsou to normální úřední dny, někdy je víc lidí, někdy míň,“ říká vedoucí oddělení registru řidičů v Ústí nad Labem Helena Čejková. To potvrzuje i Milan Hubka z pražského magistrátu. „Žádný zvýšený zájem zatím nepociťujeme, nejhorší jsou pondělky a středy, stejně jako během roku,“ vysvětluje.

Žádost k výměně průkazu je možné podat na všech úřadech s rozšířenou působností, bez ohledu na trvalé bydliště žadatele. Výměna je zdarma. Pokud ale člověk žádá vyhotovení průkazu do pěti dnů, stojí ho to 700 korun. Za řízení s propadlým řidičským průkazem hrozí motoristům na místě pokuta až 2000 korun. Ve správním řízení až 2500 korun.