Lepší péče o válečné veterány. Vojenská nemocnice otevřela speciální pavilon

Váleční veteráni získají ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) lepší a komplexnější péči. Ve čtvrtek byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný pavilon B, který je určen pro následnou a sociální péči převážně pro veterány. Nemocnice za modernizaci zaplatila 160 milionů korun. První klienti začnou zařízení využívat v prosinci.

Pavilon byl otevřen za účasti ministrů obrany a zdravotnictví Lubomíra Metnara a Adama Vojtěcha (oba za ANO) či zástupců armády. „Je to unikátní projekt, protože směšuje následnou zdravotní péči, ošetřovatelskou péči, paliativní péči s domovem Vlčí mák, kde je péče sociální,“ uvedl ředitel ÚVN Miroslav Zavoral.

Pavilon B je podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke průběžně rekonstruován už od roku 2010. Jako první byl opraven právě Domov Vlčí mák, následovalo otevření ambulance, kaple, oddělení sociální péče a stomatologie. Pavilon byl také zateplen. Nyní dokončená rekonstrukce byla vůbec nejrozsáhlejší. Zahájena byla loni v únoru.

„Společnost, která se neumí postarat o své veterány, nemá velkou naději“

Podle ministra Metnara je vybudování pavilonu malé poděkování válečným veteránům za to, že byli ochotni nasadit život za svou vlast. Ministerstvo obrany se podle něj chce válečným veteránům věnovat a usnadňovat jim život. „Společnost, která se neumí postarat o své veterány, nemá příliš velkou naději na budoucnost,“ zdůraznil ministr.

Video Události
video

Události: Nemocnice zlepšuje péči o válečné veterány

Zavoral poznamenal, že péče je určena pro všechny klienty, kteří na ni mají nárok, přednostně ale do ní budou zapojeni právě váleční veteráni. V současnosti má nemocnice žádosti od 101 válečných veteránů či jejich příbuzných. „O klienty nemáme absolutně žádnou nouzi,“ podotkl Zavoral.

Zatímco nyní se zařízení stará především o veterány druhé světové války, postupně se důchodového věku dožívají i veteráni novodobých zahraničních misí. „Máme novodobé válečné veterány, kteří také jednou zestárnou, a myslím, že tady najdou naprosto vynikající zázemí,“ uvedl Zavoral. Veteránů z druhé světové války dnes žije přes 300, novodobých kolem 15 tisíc.

Vybavení pavilonu bylo podle Zinke voleno tak, aby bylo komfortní pro pacienty a také ulehčilo po fyzické stránce práci personálu. K dispozici jsou kvalitní lůžka či závěsný systém, který zajistí pomoc s přesunem nepohyblivých pacientů.

„Veškeré vybavení je koncipováno tak, aby navodilo spíše domácí prostředí a prvoplánově nevyvolávalo pocit nemocničního prostředí,“ poznamenala mluvčí. Pro soběstačné partnerské dvojice je v domově k dispozici i devět bytů.

Další rozšíření pavilonu ÚVN neplánuje. „Jsme nemocnice zaměřená na akutní péči. Chtěli jsme udělat komplexní péči o vojáky a válečné veterány, od akutní péče, urgentní péče, ambulantní péče, specializované péče až po následnou péči. Chtěli jsme všechno mít pod jednou střechou,“ řekl Zavoral.