Bývalý náměstek ministra zemědělství se dál soudí se státem kvůli svému odvolání

Bývalý první náměstek ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) Jiří Jirsa se domáhá zrušení rozhodnutí o odvolání z funkce. Po říjnovém rozsudku Městského soudu v Praze, který jeho žalobu na ministerstvo vnitra zamítl, podává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. ČT to zjistila z justiční databáze. Jirsova funkce zanikla na konci prosince 2017. Vláda Andreje Babiše (ANO) tehdy při systematizaci na ministerstvech a Úřadu vlády zrušila 73 míst.

Městský soud v Praze Jirsovu žalobu zamítl letos v říjnu. Soud tehdy konstatoval, že jeho přeřazení na nové místo nebylo nevhodné. S takovým rozsudkem ale Jirsa nesouhlasí a proti rozhodnutí podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Jirsova funkce zanikla po rozhodnutí vlády premiéra Babiše o sloučení dvou sekcí – ekonomické a správní. Tehdejší náměstek byl proto odvolán z funkce a přeřazen na místo vedoucího oddělení správy budov. Proti rozhodnutí se Jirsa odvolal, v létě ho ale ministerstvo vnitra potvrdilo. Právě proti vnitru žaloba směřovala, Jirsa se domáhal zrušení obou rozhodnutí.

Rušení míst a propouštění

Podle návrhu ministerstva vnitra bylo při systematizaci na ministerstvech a Úřadu vlády zrušeno 14 sekcí a 73 pracovních míst. V prosinci 2017 tak skončila ve funkci řada ministerských náměstků i dalších vysokých státních úředníků. Andrej Babiš tehdy rozhodnutí zdůvodnil jako nutný krok pro úspory. Systematizaci ale kritizovala opozice, která hovořila o personálních čistkách.

Právní zástupkyně Jiřího Jirsy Jana Tempírová už dříve uvedla, že sloučení sekcí nebylo dostatečně odůvodněné a nové místo pro Jirsu nebylo z hlediska jeho kvalifikace vhodné. Systemizace se podle ní dotkla především náměstků, kteří nepatřili do vládního hnutí ANO.

Žaloby kvůli odvolání z funkce podali i jiní bývalí náměstci – třeba Ondřej Závodský, který byl odvolán z ministerstva financí, nebo Petr Hejduk, který dříve pracoval na ministerstvu práce a sociálních věcí.