V Česku udeřily mrazíky, víkend ale bude teplý a slunečný

Mrazíky a teploty pod bodem mrazu zažilo v noci ze čtvrtka na pátek Česko. Nejmrazivěji bylo na šumavské Jezerní slati, kde meteorologové naměřili -8,7 stupně Celsia. Nízké noční teploty hrozí i o víkendu, postupně by se ale mělo oteplovat. Přes den bude slunečno a teplotní maxima vystoupají k dvaceti, respektive dvaadvaceti stupňům. V pondělí do Česka dorazí studená fronta, která přinese oblačnost a místy déšť i přeháňky.

Video Studio 6
video

Detailní předpověď počasí

V noci ze čtvrtka na pátek zasáhly většinu území jižních Čech mrazíky, vůbec nejnižší teplotu -8,7 stupně Celsia meteorologové naměřili na šumavské Jezerní slati. Podle Jaroslava Hintermüllera z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bylo chladno i v nižších polohách, pod bodem mrazu se teploty pohybovaly v Horské Kvildě, Borkovicích i Táboře.

Mrazy hrozí i o víkendových nocích, měly by být ale mírnější. Mezi sobotou a nedělí už by teploty měly zůstat nad nulou, přízemní mrazíky se objeví pouze s větrem. Mráz může poškodit dosud nesklizené zemědělské plodiny a další vegetaci, upozorňuje v aktuální výstraze ČHMÚ. Zeleninu a nízké rostliny by lidé měli zakrýt světlou netkanou textilií, která se může ponechat i více dní až do odeznění ranních mrazů, doplnili meteorologové.

Slunný víkend

Obloha v pátek zůstane jasná až polojasná, pouze na severovýchodě území se přechodně může vyskytnout oblačnost. Přeháňky už by se objevit neměly a mraků bude postupně ubývat. Teploty se v poslední pracovní den budou pohybovat mezi třinácti a osmnácti stupni Celsia a vanout bude slabý až mírný vítr od severozápadu.

Na víkend se nebe zcela vyjasní a počasí nabídne ideální podmínky pro výlety. V sobotu můžeme v ranních hodinách pouze výjimečně čekat mlhy, slabá oblačnost by se měla objevit pouze na severu a severovýchodě. Teploty vystoupají na hodnoty mezi 16 až 20 stupni.

Podobné počasí lze čekat i v neděli, kdy se opět trochu oteplí a bude mezi osmnácti a dvaadvaceti stupni. Ráno se ojediněle opět mohou objevit mlhy, jinak ale bude většinu dne slunečno. Až během odpoledne a večera začne od západu mraků přibývat, nebude jich ale mnoho a na obloze bude maximálně polojasno.

Zkraje příštího týdne od západu dorazí studená fronta, která s sebou přinese větší oblačnost, v pondělí do Čech místy i déšť a přeháňky, přičemž bude nadále teplo, čekat lze 19 až 23 stupňů, na západě a jihozápadě bude kolem sedmnácti. V dalších dnech frontální systém postoupí dále do Česka, počasí bude proměnlivé, většinou jasno až polojasno, místy zataženo s deštěm a přeháňkami, ty by ale neměly být výrazné. Teploty by měly být vyrovnanější než v uplynulém týdnu, během dne většinou vystoupají mezi 17 až 22 stupňů.