Bouřky ve středu zesílí, prudké budou hlavně na východě Česka

Až 60 milimetrů naprší ve středu na Moravě, ve Slezsku a také na východě Čech během přívalových srážek. Nižší úhrny pak hrozí i ve zbytku Čech. Český hydrometeorologický ústav prodloužil a zdůraznil výstrahu na silné bouřky, která zatím platila do půlnoci. Ve středu se bouřky objeví převážně odpoledne.

Přes Česko bude ve středu procházet studená fronta a bouřky, na které meteorologové upozorňují každý den již od víkendu, na východě republiky zesílí. ČHMÚ vydal pro Moravu a Slezsko a také východní část Čech – Královéhradecký a Pardubický kraj i celou Vysočinu – výstrahu na velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí.

S bouřkami přijdou přívalové deště s očekávanými úhrny kolem 60 milimetrů – tedy na každý metr čtvereční spadne 60 litrů vody. Mohou padat také kroupy, bouřky doprovodí i silný vítr s nárazy o rychlosti kolem 70 km/h.

Podle meteorologů hrozí rozvodnění malých toků a suchých koryt a zatopení sklepů, ve větru se také mohou lámat větve a při bouřkách mohou představovat riziko i blesky. Výstraha bude platit od středečního poledne do půlnoci.

Silné bouřky hrozí na východě i v úterý

Slabší bouřky s úhrny kolem 40 milimetrů potom hrozí ve středu od 10:00 do 20:00 také ve střední části Čech, resp. ve Středočeském, Libereckém a Jihočeském kraji a v Praze.

Bouřková výstraha platí i v úterý, ale pouze ve východní části republiky. Spadnout může až 45 milimetrů srážek, škody může způsobit také silný vítr. 

Na riziko silných bouřek meteorologové upozorňují denně od konce minulého týdne, dosud se ale vyskytovaly jen ojediněle a místně. Na řadě míst ale zaměstnaly hasiče, například v Olomouckém kraji o víkendu hasiči po silných bouřkách odstraňovali popadané stromy nebo stržené části střech.