Obžalovaných lidí a firem loni znovu ubylo. Nejhorších kauz ale méně není

Kriminalita v Česku loni dál klesala, státní zástupci obžalovali 33 832 lidí a 260 firem, na dalších 36 133 lidí podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení. Soudy pravomocně osvobodily 5,2 procenta obžalovaných. Výroční zprávu Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) představila hlava žalobců Pavel Zeman. Podle něj navzdory klesající kriminalitě neubývá nejzávažnějších kauz řešených na krajských a vrchních státních zastupitelstvích. Pavel Zeman také uvedl, že vůči prezidentovi Miloši Zemanovi necítí žádnou zášť a že má k němu korektní vztah. Kritiku, která z Hradu zaznívá, označil za „špílce“.

Video Události
video

Události ČT: Pavel Zeman o situaci v justici

V roce 2018 státní zástupci podali obžalobu nebo návrh na potrestání u 70 811 lidí, což bylo zhruba o 7 tisíc méně než o rok dříve. Obžalovali také 238 firem. Soudy tehdy uznaly vinnými 95 procent obžalovaných.

„Za co jsem opravdu rád, je počet uložených peněžitých trestů,“ konstatoval nejvyšší státní zástupce Zeman, který v tomto směru pochválil práci soudů. V uplynulém roce vzrostl podíl peněžitých trestů na 18,1 procenta ve vztahu k celkovému počtu odsouzených, což za posledních pět let představuje nárůst na více než trojnásobek. Podle Zemana je ještě prostor pro další nárůst, a to až na 35 procent peněžitých trestů.

NSZ si „vzhledem k aktuální pozornosti soustředěné na výsledky činnosti vrchních státních zastupitelství“ zpracovalo analýzu jejich činnosti v období 2011 až 2018. Z analýzy podle Zemana plyne, že pražští a olomoučtí vrchní státní zástupci obžalovali 1051 lidí a z tohoto počtu zatím soudy rozhodly o 366 obviněných. Z toho pravomocně odsoudily 293 lidí a 53 lidí – tedy 14,5 procenta – zprostily obžaloby. Zeman to označil za dobré výsledky.

Špílce z Hradu

Na dotazy novinářů také nejvyšší státní zástupce uvedl, že vůči prezidentovi necítí zášť a že má k němu i nadále korektní vztah. Miloš Zeman o šéfovi žalobců v neděli mimo jiné řekl, že po sobě po osmi letech v úřadu nezanechal absolutně žádnou stopu.

„Vztah k prezidentovi mám stále korektní, institucionálně si vážím postu prezidenta republiky, je to nejvyšší představitel České republiky. Já tam žádnou zášť necítím,“ uvedl Pavel Zeman s tím, že pokud skutečně existuje nějaký problém, dotaz by měl směřovat spíše na druhou stranu. „Já to beru jako takové špílce vůči mé osobě a nějak si z toho velkou hlavu nedělám,“ podotkl k prezidentovým slovům.

Ministři spravedlnosti si zachovali integritu

Zeman se na dotazy novinářů vyjádřil i k informacím, podle nichž hradní kancléř Vratislav Mynář lobboval u ministrů spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a Jana Kněžínka (za ANO) v trestní kauze Lesní správy Lány a usiloval o podání stížnosti pro porušení zákona.

Video Studio ČT24
video

Nejvyšší státní zástupce: Počet obžalovaných loni opět meziročně klesl

„Je důležité vidět, že příslušný ministr si zachoval svou morální integritu a zachoval se tak, jak mu velelo jeho vědomí a svědomí, což si myslím, že je poměrně dobrá zpráva,“ konstatoval žalobce. „Je standardní, že kancléř přijde o něčem jednat, ale asi by neměl zasahovat do kompetencí druhého,“ doplnil.

Nejvyšší státní zástupce také novinářům řekl, že nemá od politiků žádné signály o tom, že by se chystal jeho konec ve funkci. Otázky na svého případného nástupce v čele Nejvyššího státního zastupitelství označil za předčasné. „Víte, my v Brně se dozvíme hrozně málo věcí, vy tady v Praze víte víc,“ uvedl.