Vojenská zdravotní pojišťovna si nárokovala platby za zemřelé, zjistila kontrola

Vojenská zdravotní pojišťovna si nárokovala platby za už zemřelé pojištěnce. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřoval hospodaření pojišťovny v letech 2015 až 2017. Kontroloři prověřili celkem 3,9 miliardy korun a zjistili i řadu dalších nedostatků. Chyby zjistili kontroloři i při zadávání veřejných zakázek. Vedení pojišťovny se hájí, že za nedostatky může předchozí vedení. Exředitele Šteina čeká soud. 

Vojenská zdravotní pojišťovna
Zdroj: ČT24

Na vzorku 156 pojištěnců kontroloři zjistili, že pojišťovna vedla v evidenci 81 zemřelých klientů, za které nárokovala od státu pojistné přes 1,5 milionu korun. Za více než čtyři desítky z nich navíc zaplatila lékařům na takzvaných kapitačních platbách téměř 112 tisíc korun. Z dokumentů podle NKÚ také vyplývalo, že 14 lidí se stalo pojištěnci VoZP až po své smrti. „V pojišťovně nefungoval vnitřní kontrolní systém, který by nedostatky odhalil,“ konstatovali kontroloři.

Chybovala i ve veřejných zakázkách a zvýhodnila některé pojištěnce v čerpání preventivních programů.

Kontroloři NKÚ odhalili, že VoZP měla ve svém informačním systému nesprávné informace o pojištěncích. Například vyřadila 24 667 pojištěnců z kategorie státem hrazených a ke konci roku 2017 je vedla jako nezařazené. „Dočasně je považovala za osoby bez zdanitelných příjmů. K tomu ale neměla důvod,“ uvedl kontrolní úřad. Dodal, že tento nedostatek měl vliv na výši vybíraného pojistného.

Chyby odhalili kontroloři také v zadávání veřejných zakázek. Prověřili 13 tendrů a u 11 z nich zjistili, že VoZP nepostupovala podle zákona. „Nakupovala totiž služby přímo u dodavatelů, a zbavila se tak možnosti získat výhodnější nabídku,“ uvádí NKÚ. Šlo například o zakázku na získání nových pojištěnců nebo na právní služby.

Podle kontrolorů také pojišťovna zaplatila přes 406 tisíc korun za analýzy, které jí nepřinesly nové informace. Obě vycházely z veřejně dostupných zdrojů, informací z účetnictví pojišťovny a jedna také z rozhovorů se zaměstnanci. Pojišťovna navíc výsledky analýz téměř nevyužila.

Netransparentně a diskriminačně postupovala VoZP také u čerpání peněz z fondu prevence, uvedl NKÚ. U dvou programů nezveřejnila podmínky čerpání na webových stránkách a omezila cílovou skupinu pojištěnců, kteří měli mít k těmto programům přístup.

Za chyby může bývalé vedení, hájí se pojišťovna

Podle VoZP se výtky kontrolorů týkají především doby, kdy v čele pojišťovny stál ředitel Karel Štein. Současné vedení evidenční systém zmodernizovalo a nově nastavilo vnitřní kontrolu.

„Nynější management se s důsledky působení bývalého vedení pojišťovny vyrovnává od samého počátku,“ uvedla pojišťovna ve stanovisku zveřejněném na webu. Současné vedení podle ní zmodernizovalo IT systémy, jejichž zanedbaný stav vedl k chybám v evidenci pojištěnců, a nově nastavilo systém řízení dokumentace a hodnocení kvality.

Rovněž stanovilo závazné předpisy pro zadávání veřejných zakázek. VoZP usiluje o náhradu škod vyplývajících z dříve špatně nastavených smluv. „Mnohá rozhodnutí bývalého vedení jsou předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení a Vojenská zdravotní pojišťovna je k němu připojena jako poškozená,“ uvedl generální ředitel VoZP Josef Diessl.

Bývalý ředitel půjde kvůli zmanipulovaným tendrům před soud

Štein vedl pojišťovnu od roku 2009. Správní rada pojišťovny ho odvolala na podzim 2016. Nyní společně s dalšími třemi lidmi půjde kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám před soud.

Podání obžaloby potvrdila České televizi Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 9 Jitka Rybenská. Všichni čtyři stíhaní jsou obžalovaní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Štein kromě toho čelí ještě obžalobě z přijímání úplatků a hrozí mu tak až deset let vězení. Zbývající tři lidé jsou naopak obžalováni ještě z podplácení a maximálně jim tak hrozí osm let vězení. Čtveřice měla pojišťovnu nevýhodnými zakázkami připravit asi o 12,5 milionu korun. 

„Mohu potvrdit, že v minulém týdnu byla podána obžaloba na čtyři osoby,“ řekla Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 9 Jitka Rybenská. Policisté několikaleté vyšetřování ukončili na konci března. Kromě Karla Šteina jsou obžalováni tři lidé ze soukromé sféry.

Na obvinění tehdejšího generálního ředitele VoZP upozornily koncem roku 2015 Lidové noviny. Protikorupční policie Šteina stíhala kvůli nehospodárnému nakládání s penězi. Obvinění se má týkat více než dvaceti podezřelých zakázek. Pojišťovna měla podle informací novin vypisovat marketingové zakázky na propagaci při sportovních přenosech či na koncertech, a to jako tendry malého rozsahu. Uzavírala k tomu nevýhodné smlouvy. Čtveřice stíhaných tak údajně pojišťovnu připravila o 12,5 milionu korun. Bývalý ředitel vinu popřel a obvinění označil za absurdní.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech. O své pojištěnce pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě, která zahrnuje na 25 tisíc poskytovatelů.