Deštivý týden může završit sněžení. Srážkový deficit je ale stále velký

Déšť očekávaný o víkendu jen sotva splnil očekávání. Od pátku sice pršelo všude, ale někde se dočkali doslova jen pár kapek. Podle meteorologů je však ještě šance na nápravu. Již v noci na pondělí začalo vydatněji pršet na Moravě a ve Slezsku a deštivý má být celý týden. Jeho závěr by mohl do středních a vyšších poloh přinést i sníh.

Video Studio 6: Jaké bude počasí
video

Studio 6: Jaké bude počasí

V noci na pondělí začalo ve východní části Česka docela vydatně pršet. V Beskydech a pod nimi spadlo až 30 milimetrů za 12 hodin a během dne má pršet i v Čechách. „Nejvíce by mělo pršet na horách na severu a severovýchodě. Tam by mohlo spadnout i 20, ojediněle i 30 milimetrů,“ uvedla meteoroložka Marie Odstrčilová.

I když budou do čtvrtka postupně stoupat teploty z pondělních 8 až 12 stupňů na 14 až 18 stupňů Celsia, déšť by se měl objevovat každý den. Přitom výrazně nezkazí sváteční středu, kdy se mají objevovat jen přeháňky, a snad ani čarodějnice předcházející večer.

Jiné to bude o víkendu. Bude chladný, ale ne vysloveně deštivý. Srážky totiž budou dešťové jen v nižších polohách. „Od středních poloh – což jsou polohy kolem 500 metrů nad mořem – budou smíšené nebo sněhové. Takže na horách by mohl napadnout další sníh,“ uvedla meteoroložka.

Srážky v jakékoli podobě jsou ale potřeba. Stále chybí dešťová voda. Deficit je sice menší než loni na podzim – v listopadu šlo až o minus 105 litrů na metr čtvereční – ale ve srovnání s loňským jarem je rozdíl evidentní. Ještě v květnu 2018 bylo vody dost, kolem 5 litrů na metr čtvereční. Ke konci března to bylo minus 58 litrů.