Rusko chce s Českem řešit kauzu kolem bytů v Praze. Rusové je nelegálně pronajímají krajanům

Ruské ministerstvo zahraničí navrhlo českému velvyslanci v Moskvě uspořádat co nejdřív nové kolo konzultací o problémech kolem nájmu nemovitostí v Praze. Napsala to agentura TASS s odvoláním na komentář ministerstva zveřejněný v Moskvě. S českým velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou ruští diplomaté o problému hovořili už minulý týden ve středu.

Domy v Praze spravované Ruskem
Zdroj: ČT24

Podle zpráv českého tisku je důvodem diplomatického sporu ruské nakládání s byty v Praze, které Česko vlastní a ruská ambasáda je na základě mezivládních dohod využívá. Podle Deníku N by velvyslanectví mělo využívat byty pro své diplomaty, ale v rozporu s dohodami je pronajímá třetím osobám. Další svědectví přinesla pondělní reportáž v pořadu Reportéři ČT

Byty, které v minulosti postavil československý stát v Praze pro sovětský diplomatický sbor, dnes spravuje ruská ambasáda. Konkrétně Alexander Těrentěv, který se chlubí úzkými vazbami na ruského prezidenta. Nájemníci si stěžují na jeho nevybíravé metody, kterými se je snaží dohnat k vystěhování. Těrentěv chce totiž byty nabízet lukrativnější klientele.

„V návaznosti na dřívější rozhovor ruská strana velvyslanci sdělila, že má nadále zájem o nalezení vzájemně přijatelných řešení,“ citovala agentura TASS z komentáře ruského ministerstva. „S tímto cílem navrhla (českým) kolegům uspořádat co nejdříve další kolo konzultací,“ uvedla agentura.

Ruské ministerstvo zároveň mluví o „umělé mediální kampani“ a blíže neurčených „unáhlených jednostranných krocích,“ které údajně kolem problému nemovitostí vznikají. Naznačilo, že problémy jsou i kolem českého majetku v Rusku.

„S politováním konstatujeme, že některá česká média dál vyostřují napětí kolem řady nemovitých objektů v Praze využívaných ruskou stranou. Vzniká dojem, že se z tohoto tématu snaží vytvořit problém ovlivňující atmosféru vztahů mezi našimi zeměmi,“ konstatuje se v prohlášení. „Doufáme ve věcný, profesionální přístup našich partnerů v Praze. Tím spíš, že existují otázky ve vztahu k českému majetku v Rusku,“ konstatuje ruské prohlášení bez dalších podrobností. 

„Nezdravá atmosféra,“ tvrdí Rusko

Minulou středu ruské ministerstvo zahraničí upozornilo českého velvyslance Pivoňku na údajně bezdůvodná nařčení, která se šíří kolem nemovitostí, jež ruská ambasáda v Praze využívá. V Česku se podle ruských diplomatů kolem tohoto tématu „vyvolává nezdravá atmosféra“.

Následující den byl na české ministerstvo předvolán ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij. Náměstek Martin Smolek ruského diplomata upozornil „na závažné problémy v některých nemovitostech“ a požádal o urychlenou nápravu. „Doporučil, aby ruská strana vyřešila tyto záležitosti v souladu s diplomatickými zvyklostmi,“ řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Michal Bucháček.