V Krkonoších spadla v Kotelních jámách lavina. Situaci zhoršuje odpolední teplé počasí

V Kotelních jámách v Krkonoších ve čtvrtek odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho nezavalila. Uvedli to zástupci krkonošské horské služby. V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály, který je charakterizován jako značné nebezpečí.

V Kotelních jámách v Krkonoších sjela lavina
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Horská služba oblast prohledala a vyzpovídala člověka, který se v době pádu laviny okolo 14.00 nedaleko pohyboval. „Potvrdil, že tam nikdo jiný nebyl. Akci jsme ukončili přibližně v 15.45, ale protože jsme tam měli větší množství lidí, rozhodli jsme se toho využít ke cvičení, vyzkoušejí si (záchranáři) sondování. Podle mě tam budou tak do 18.00,“ řekl náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Lavina s největší pravděpodobností sjela samovolně vlivem teplého a slunečného počasí. Svah je otočen k jihu. „Předběžná délka laviny je 700 až 800 metrů, šířka 50 až 80 metrů,“ řekl Jirsa.

Průměrná velikost

Valerián Spusta z horské služby, který byl na místě, zhodnotil lavinu z hlediska rozměrů jako střední. „Lavina sjela k turistické cestě. V Krkonoších jsem už ale viděl daleko větší, jde o průměrnou lavinu,“ sdělil Spusta.

V Kotelních jámách v Krkonoších sjela lavina
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

Horská služba kvůli třetímu stupni lavinového nebezpečí nedoporučuje vstupovat na svahy se sklonem větším než 35 stupňů. Třetí stupeň by měl podle předpovědi horské služby platit v Krkonoších také v pátek. Na hřebenech Krkonoš je kolem 240 centimetrů sněhu. V polohách pod 1300 metrů nad mořem, a to hlavně na jižních svazích, hrozí laviny z klouzavého mokrého sněhu, ve vyšších polohách laviny deskové z navátého sněhu.

„Situace se zhoršuje vlivem tepla v odpoledních hodinách. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení,“ uvedl ve čtvrtečním ranním hlášení krkonošské horské služby Pavel Cingr.

Místy hrozí laviny velkých rozměrů. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. V Krkonoších každou sezonu sjede několik lavin, většina z nich se obejde bez zranění.

V lednu platil tři dny čtvrtý stupeň

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině ledna platil mezi 15. až 18. lednem dokonce čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Jedna z nejmohutnějších lavin v novodobé historii Krkonoš sjela v únoru 2015 do Modrého dolu. Lavina zasáhla plochu 20 hektarů, na délku měřila 1106 metrů, délka odtrhu byla 506 metrů, a dokonce vyjela do protisvahu.