Šéf ochranky prezidenta Zdeněk Šiman končí ve funkci, Zeman mluvil o šikaně v jeho útvaru

Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Zdeněk Šiman z osobních důvodů opustí ke konci února policii. V tiskové zprávě to v pátek uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policie bude  hledat jeho nástupce. V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru. Připustil ji nedávno i prezident Miloš Zeman.

Miloš Zeman s ochrankou
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Šéf Zemanovy ochranky Šiman je ve funkci od června 2016. Nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo prezidentské standarty vyvěsili nad Pražským hradem velké rudé trenýrky. Nástupu Šimana do funkce předcházela tři výběrová řízení, v prvních dvou kolech nikdo o pozici neměl zájem.

Šiman podle Kropáčové požádal o uvolnění ze služebního poměru k 28. únoru. „Výběr nového ředitele bude probíhat standardně v souladu se zákonem o služebním poměru,“ informovala.

Média už dříve zveřejnila zprávy o šikaně v útvaru, který během Šimanova vedení opustila řada pracovníků. 

Šikanu ve své ochrance nedávno připustil i prezident Miloš Zeman. „Uznávám na základě celé řady věcných důkazů, že v mé ochrance možná opravdu došlo k šikanování. A samozřejmě nemám rád šikanování ani ve škole, ani mezi dospělými lidmi,“ řekl prezident v rozhovoru pro Blesk. 

Dodal, že odchod Šimana řeší. „Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce,“ uvedl.