Teploty se vrátí ke dvacítce, země ale zažívá druhý vrchol sucha

Oteplení na přelomu října a listopadu může přinést na začátku příštího týdne až 20 stupňů. Mimořádné teplo bude po celý týden, postupně se ale bude během měsíce zase ochlazovat. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Objem srážek pak má být v příštích týdnech podprůměrný.

Ilustrační foto
Zdroj: Facebook Počasí ČT/Marie Špilauerová

Celkově mají být příští čtyři týdny podle výhledu počasí nadprůměrně teplé. Už v pondělí 29. října bude podle krátkodobé předpovědi přes den 12 až 16 stupňů a ve východní polovině Česka až 20 stupňů Celsia. Ve zbytku týdne pak může rtuť ještě na některých místech vystoupat na 18 nebo 19 stupňů.

Druhý vrchol sucha

Odhadované týdenní průměry teplot ale ukazují, že po oteplení v příštím týdnu se bude opět ochlazovat. Příští týden bude celotýdenní průměr teplot činit asi 15 stupňů a v dalších třech týdnech pak bude klesat postupně z 12 až ke čtyřem stupňům.

Na rozdíl od teplot bude objem srážek v příštích čtyřech týdnech pod dlouhodobým průměrem pro toto období. Vědci z týmu projektu InterSucho Akademie věd ČR v tomto týdnu označili nynější období za druhý vrchol letošního sucha.