Správní soud obdržel celkem sedm stížností na senátní volby

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel celkem sedm stížností souvisejících s volbami do Senátu. Lhůta pro podávání stížností vypršela v pátek v 16:00, soud má teď na rozhodnutí 20 dní. Tři stížnosti se týkají volebního obvodu Prostějov, dvě Karviné a jedna Českých Budějovic a také Rokycan.

„Soudci sedmičlenného volebního senátu, jehož předsedou je soudce Tomáš Langášek, o stížnostech, které na Nejvyšší správní soud přišly, průběžně jednají. Další informace budou k dispozici ve středu po jednání volebního senátu,“ uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

NSS obdržel trojici stížností kvůli volbám ve Slatinkách na Prostějovsku, kde okrsková volební komise záměrně prohodila obálky pro komunální a první kolo senátních voleb, protože se obávala, že nebude mít dostatek šedivých obálek pro komunální volby. I když změnu barvy dodržela po celé hlasování a voliče informovala o záměně obálek, výsledkem je vyšší procento neplatných hlasů.

Senátní volby na Prostějovsku vyhrála nezávislá Jitka Chalánková, když v druhém kole porazila kandidátku ČSSD Boženu Sekaninovou. V prvním kole, které se konalo zároveň s obecními volbami, však Chalánková uspěla jen se štěstím. Byla druhá za Sekaninovou, pouhých pět hlasů před třetí Irenou Blažkovou (ANO).

Soud bude řešit i volby na Karvinsku nebo Rokycansku

Dva návrhy jsou od stejné fyzické osoby a týkají se volebního obvodu Karviná. Tam vyhrál bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD), který porazil někdejší poslankyni a bývalou havířovskou primátorku Miladu Halíkovou (KSČM). Stížnost přišla i v souvislosti s volbami v obvodu České Budějovice. Senátorem za Českobudějovicko se stal podnikatel Ladislav Faktor, jenž se o křeslo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. Dosavadní senátor Jiří Šesták (za STAN) mandát ve druhém kole senátních voleb neobhájil. 

Hnutí ANO pak u NSS navrhuje prověřit senátní volby na Rokycansku, kde se do finále také těsně nedostala jeho kandidátka Lucie Groene. Na Rokycansku bylo 92,56 procenta platných hlasů, což bylo letos nejméně ze všech senátních obvodů v ČR. Novým senátorem se nakonec stal Pavel Karpíšek z ODS, který porazil dosavadní senátorku Miladu Emmerovou z ČSSD.