Přestupky by se mohly řešit i domluvou, schválili poslanci

Policistům se pravděpodobně vrátí právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Shodli se na tom poslanci. Ti také podpořili v prvním čtení novelu, podle které by lékárny měly ověřovat pravost léků. A do druhého čtení pustili například vládní daňový balíček, který zdaní zahřívaný tabák. O cestě předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska budou poslanci hovořit ve středu, a to až po projednání návrhu rozpočtu na příští rok.

Poslanecká sněmovna
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Poslanci poslali do Senátu ve zrychleném režimu návrh, podle kterého by policisté mohli řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Předkladatelé si od změny slibují zejména snížení administrativy, a to už od ledna příštího roku.

V současnosti mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím. Zavedla to reforma přestupkové legislativy účinná od loňského července. Novela, která nyní míří do Senátu, by zrušila napomenutí a vedle pokuty by zakotvila domluvu.

Lékárníci nejspíš budou povinně ověřovat pravost léků

Lékárníci asi budou muset ověřovat pravost vydaných léků. Budou srovnávat zvláštní kód na krabičce s údaji v celoevropském úložišti. Zkontrolovat krabičku s lékem bude muset lékárník nejprve pohledem, zda není porušena, a pak i čtečkou. 

„Budu muset čekat na to, až mi přijde odpověď z nějakého centrálního úložiště těch kódů, zda ten lék mohu nebo nemohu vydat,“ komentoval postup Martin Kopecký z lékárny v Podskalí.

Náklady na systém úložišť, kde se budou kódy balení evidovat, ponesou výrobci léků - a tyto náklady by mohli promítnout do ceny léčiv. Peníze budou žádat i od pojišťoven, a to pět korun za krabičku. Co budou lékárny dělat s léčivy, které systém nenajde, zatím není jasné; nejspíš je ale budou vracet výrobcům.

Video Události
video

Události: Poslanci po lékárnách chtějí, aby ověřovaly pravost léků

Povinnost ověřovat pravost léků zavede vládní novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Nyní ji posoudí zdravotnický výbor. Bude na to mít zkrácenou lhůtu, aby předloha mohla být účinná od února. Novela vychází z evropských předpisů. Pokud její prosazení politici nestihnou, stát by porušení povinnosti nemohl pokutovat.

Některé lékárny systém testují už od července. Lékárnická komora letos v únoru vyčíslila náklady, které nové nařízení přinese lékárnám, na 300 milionů až 500 milionů korun. Do částky započítala pořízení nových čteček kódů, nový lékárenský software, ale i proškolení personálu nebo čas, který bude muset pro ověření vynaložit navíc.

Podle odborníků není v Česku problém s falešnými léky v lékárnách, ale na internetu. Nejčastěji jde o léky na sexuální dysfunkce, pálení žáhy, poruchy příjmu potravy, úzkosti nebo onkologická onemocnění. 

„Výrazně se nás tento problém nedotýká, ale nelze to vyloučit, když se pohybujeme na volném trhu Evropské unie,“ řekl poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pochyby o potřebě ověřovat pravost léků už dříve vyjádřila Česká lékárnická komora, podle níž jsou současná bezpečnostní pravidla dostatečná. V českých lékárnách se podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby dosud neobjevil ani jeden padělek léčivého přípravku, novela podle něho nepřiměřeně zvýší administrativu.

V Česku už vznikla Národní organizace pro ověřování léčiv, tvoří ji Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, Česká asociace farmaceutických firem, Asociace evropských distributorů léčiv, Asociace velkodistributorů léčiv a Česká lékárnická komora. 

Daňový balíček míří do druhého čtení

Do druhého čtení se dostal vládní daňový balíček, který mění deset zákonů týkajících se daní. Zavádí mimo jiné zdanění zahřívaného tabáku: sazba daně bude představovat 2236 korun za kilogram, což je stejně jako u tabáku ke kouření.

Balíček zavádí v zákoně o daních z příjmů opatření proti vyhýbání se daňovým povinnostem a snaží se zjednodušit správu daní z hazardních her.

V zákoně o dani z přidané hodnoty omezuje České televizi a Českému rozhlasu možnost uplatňovat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty ve stejném rozsahu, jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice. Změnou by Český rozhlas podle svého dřívějšího vyjádření mohl přijít až o 120 milionů korun ročně. Roční výdaje rozhlasu jsou zhruba 2,25 miliardy korun. 

Z balíčku by ale mohla zmizet ta část, která mění některá ustanovení v zákoně o dani z přidané hodnoty a může v konečném důsledku zatížit veřejné rozpočty vyššími výdaji. Jde o novou definici pojmu dotace k ceně. Jak již dříve upozornila Asociace krajů ČR, navrhovaná změna by způsobila, že částky poskytované z veřejných rozpočtů subjektům, zajišťujícím služby občanům například v dopravě, sociálních věcech nebo školství, budou podléhat DPH.

Změny v daňovém balíčku se pokusí prosadit také opoziční ODS. Ta do něj chce vložit své daňové návrhy: zrušení třeba takzvané superhrubé mzdy nebo trojí sazby daně z přidané hodnoty.

Poslanci v úterý opět přerušili diskusi o sporných vládních změnách v elektronické evidenci tržeb, a to až do prosincové schůze sněmovny. Kabinet měl obhajovat rozšíření evidence o třetí a čtvrtou vlnu, vládní návrh měl ale na druhou stranu ulevit drobným podnikatelům. Spuštění dalších vln EET ovšem dlouhodobě kritizuje opozice. První čtení o změnách v EET už proběhlo několikrát, vždy ale bylo přerušeno.

O Vondráčkově cestě do Ruska budou poslanci hovořit ve středu 

Piráti žádali, aby plénum debatovalo o cestě předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska, která vzbudila kontroverze. Návrh na zařazení bodu, který by se týkal této cesty, podal také předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek; na jeho popud tak poslanci cestu české delegace proberou ve středu. A to poté, co v prvním čtení poslanci prodiskutují návrh rozpočtu na příští rok, který hodlají podpořit i komunisté. Vondráčkovu cestu kritizovala většina stran, proti diskusi byli hlavně poslanci SPD a komunistů.

Na pořadu schůze mají poslanci také rozhodování o tom, zda vydají k trestnímu stíhání Zdeňka Ondráčka (KSČM) kvůli jeho výrokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. K tomu se dostanou příští středu.

Poslanci na úvod schůze drželi minutu ticha za Tomáše Procházku, který padl na misi v Afghánistánu.

V pátek si sněmovna připomene 100. výročí vzniku samostatného státu.