Prezident Zeman omilostnil muže bez nohou. Kvůli alimentům mu hrozilo vězení

Prezident Miloš Zeman udělil milost handicapovanému muži, který si měl odpykat rok vězení za neplacení alimentů. Zároveň zastavil trestní stíhání vedené kvůli opakovanému zanedbání povinné výživy. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zdůraznil, že prezident svým rozhodnutím nijak neomlouvá neplatiče alimentů.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Ralf Hirschberger

„Pan prezident tak umožnil omilostněnému, který při nedávné tragické události přišel o obě dolní končetiny, adaptovat se na pro něj novou nepříznivou životní změnu, aniž by musel nastoupit výkon nepodmíněného trestu se všemi důsledky, které s sebou uvěznění pro odsouzené přináší,“ uvedl Ovčáček.

Podle prezidentova mluvčího není právo matky nezletilého syna na další vymáhání dluhu milostí nijak zkráceno. „Pan prezident svým milosrdným činem pouze zamezil dalšímu neúměrnému ztížení již tak nezáviděníhodné situace zdravotně postiženého omilostněného,“ doplnil Ovčáček. Dodal také, že abolici, tedy zastavení trestního stíhání, podepsal v souladu s ústavou předseda vlády.

Aktuální milost je jedenáctá, kterou Zeman v úřadu udělil. Už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů.

I tentokrát prošla žádost o milost nejprve ministerstvem spravedlnosti, na něž Zeman agendu převedl. Úřad smí předložit Hradu jen ty milosti, které splňují podmínky stanovené prezidentem: pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Oznámil ji loni v květnu, tedy v roce před konáním prezidentských voleb, v nichž letos v lednu obhájil svou funkci. Zeman se později vyjádřil, že další takovou milost by už neudělil.