„Proháněli jsme se s motorkáři z východu a tancovali hradní častušku,“ říká k příčině debaklu ČSSD plzeňský hejtman

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) označil volební výsledek své strany za pořádný debakl. Voliči podle něj nechtějí jen plané sliby, ale lídry, kteří oslovují svými myšlenkami pro rozvoj země. ČSSD nyní čeká dlouhá reformní cesta, uvedl v neděli na Facebooku.

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

Josef Bernard, stejně jako další přední představitelé ČSSD v kraji, patří ke kritikům účasti své strany v současné vládě. ČSSD se podle jeho opakovaných vyjádření měla po neúspěšných sněmovních volbách stáhnout do opozice a řešit své vnitřní problémy.

V Plzeňském kraji současní starostové za ČSSD příliš neuspěli. V Plzni, kde měli sociální demokraté primátora, skončila strana šestá ze sedmi postupujících. Získala 6,41 procenta hlasů a z dosavadních deseti mandátů klesla na tři v zastupitelstvu se 47 členy. I tak patří plzeňský výsledek mezi krajskými městy v ČR k lepším. V některých krajských městech se totiž sociální demokraté do zastupitelstev vůbec nedostali.

Nevyhráli ani dosavadní starostové ČSSD ve velkých plzeňských obvodech Lochotín, Doubravka a v centrálním obvodu. V Tachově ČSSD ztratila dlouhodobou dobrou pozici. Skončila na čtvrtém místě s 13,11 procenta hlasů a třemi křesly z 21. Lídra ČSSD a starostu Jiřího Stručka navíc přeskočil kandidát z desátého místa, takže do nového zastupitelstva se starosta vůbec nedostal.

„Byl to debakl a pořádný. Nemá cenu si nic nalhávat. Přitom postup léčby nebyl tak náročný. Držet se základních mantinelů svoboda, demokracie, solidarita a prosperita,“ uvedl Bernard. Namísto toho se ale podle něj představitelé sociální demokracie v zemi nedrželi svých tradičních hodnot.

„Tu jsme z toho rudli, proháněli se s motorkářským gangem z divokého východu, nechávali jsme se obdivovat východními trolly na Facebooku a tancovali hradní častušku, občas někdo zhnědnul a s vervou se pustil do cikánů a jiných nepřizpůsobivých individuí, obdivoval se autoritářským vůdcům a dštil síru na tu prokletou Evropskou unii. Prostě, aby se v tom čert vyznal, natožpak chudák volič,“ napsal hejtman.

Program a cesta pro zemi není podle něj pouze v tom, že „vymyslíme ty báječné nápady, jak zase pumpneme státní rozpočet něčím zadarmo, ostatně od toho jsou tu jiní, kteří to udělají za nás“, napsal Bernard.

Žádnou politickou stranu nemohou dnes podle něj představovat pouze aparátčíci a kryptokomunisté. „Lidé vyžadují lídry, za kterými něco je a kteří oslovují svými myšlenkami pro rozvoj této země. Žádné rychlé a jednoduché řešení pro sociální demokracii nyní neexistuje. Je před námi dlouhé období reformní a mravenčí práce,“ uzavřel Bernard.

V reakci na výsledek ČSSD ve volbách oznámil rezignaci na stranické funkce poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Vede ho k tomu chabý volební výsledek strany v regionu i na celorepublikové úrovni, uvedl pro server iRozhlas.cz. Foldyna kandidoval v komunálních volbách v Děčíně, kde sociální demokraté získali jediný mandát.