Do Česka přichází babí léto. O víkendu bude kolem 20 stupňů

Přes střední Evropu postupuje k východu tlaková výše, což znamená, že do Česka přichází babí léto. Obloha se bude vyjasňovat a teploty v dalších dnech mají růst. O víkendu mohou místy dosáhnout až 22 stupňů, předpovídají meteorologové ČT.

Video Studio 6
video

Do Česka přichází babí léto

Ve čtvrtek se na většině území očekává jasno až polojasno, na severu a východě republiky ale může být dopoledne oblačno. Odpoledne a večer se však bude i tam postupně vyjasňovat. Nejvyšší teploty dosáhnou 13 až 17 stupňů, na horách pak bude kolem 10 stupňů. 

„Je to začátek babího léta,“ upozorňuje meteorolog České televize Michal Žák. „Teploty v dalších dnech budou ještě vyšší. Babí léto jako takové je poměrně obvyklá záležitost, která přichází na podzim ve střední Evropě. Může za ni tlaková výše, která se zpravidla přesouvá přes střední Evropu dál k východu, to je i současný příklad,“ vysvětluje.

„Babí léto samozřejmě není záležitost každoroční, ale vypadá to, že letos tato perioda bude výraznější a přinese více slunečných a teplých dnů za sebou,“ doplňuje meteorolog ČT.

Už v pátek bude na některých místech teplota blízko 20 stupňům Celsia. Na horách bude sice chladněji, ale i tam, například na Šumavě, dosáhnou maxima v tisíci metrech nad mořem 15 stupňů. „Túra šumavskou přírodou může být velice příjemná,“ doporučuje Michal Žák.

Sobota má být ještě teplejší, maxima se vyšplhají nejčastěji mezi 18 a 22 stupňů. „Podobně vysoké teploty nás budou provázet ještě v neděli, kdy budou maxima kolem 20 stupňů,“ pokračuje meteorolog. V neděli ale může příjemné teploty doprovodit déšť.

Vyšší teploty pak mají přes krátkodobé výkyvy panovat i v dalším týdnu, kdy mohou místy vystoupat dokonce až k 23 stupňům.