Méně obstrukcí, pauz a poznámek. Sněmovna se chystá na debatu o změně jednacího řádu

Zrychlit a zefektivnit práci poslanců má připravovaná novela jednacího řádu sněmovny. Pracovní skupina složená ze zástupců všech stran nad změnami diskutovala několik měsíců, teď se dohodnutý kompromis dostává do legislativního procesu.

Video Události
video

Události: Sněmovna chystá změny jednacího řádu

Novela jednacího řádu sněmovny má například prodloužit dobu pro schvalování norem ve třetím čtení. „V minulosti se ukázalo, že je to Achillova pata jednacího řádu. Obstrukcí se dal relativně snadno blokovat zákon,“ vysvětlil potřebu změn předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

Kromě toho by měli o přednostní právo přijít šéfové stran. Tuto výsadu získali v roce 2011 a užít si ji mohou ještě toto volební období. Zrušení přednostního práva pro předsedy má platit až po příštích volbách. Nově se tak k pultíku dostanou přednostně jen šéfové klubu, ministři nebo vedení sněmovny.

Vládní sociální demokracie navrhované změny vítá. „Slibuji si od toho, že se nám bude lépe pracovat a že budeme pracovat rychleji,“ říká místopředsedkyně poslanckého klubu ČSSD Kateřina Valachová.

Opozice je opatrnější. „Je otázkou, jestli bude toto kompromisní znění tím,  co se pokusíme všichni schválit. Nebo jestli se novela jednacího řádu stane nosičem, skrze který si každý bude uplatňovat tisíce svých dalších představ. To bych byl velmi nerad,“ konstatoval sněmovní matador z ODS Marek Benda.

Podle Starostů nejsou změny potřeba k tomu, aby dolní komora zrychlila. „Pokud dochází k prodlením ve sněmovně, tak to není dáno obstrukcemi opozice, ale nízkou kvalitou práce vlády,“ myslí si předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Kratší čas na pauzu a méně faktických poznámek

Na dalších tématech, které má přinést novela jednacího řádu, je shoda ještě menší. Není zatím jasné, zda poslanci podpoří například písemné dohody, ve kterých se mají strany zavázat k tomu, že zkrátí čas na pauzu pro jednání poslaneckého klubu. A omezit se může také množství faktických poznámek.

„Jednotlivé kluby si mohly vzít půlhodinovou přestávku – a klubů je devět, to je osmnáct hodin. Takže to (omezení) bylo cílem, se kterým jsme přišli, a podařilo se nám ho prosadit,“ řekl poslanec SPD Radovan Vích.

Opozice se ovšem na omezení poznámek neshoduje, proti je například TOP 09. „Jsou kluby, které by byly rády, kdyby se omezilo množství faktických poznámek.  A jsou kluby, jako je i TOP 09, které by k tomu nerady přistupovaly,“ uvedla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Podle Pirátů jsou změny namířeny především na opozici. „Tímto je v zásadě omezena jenom opozice. Očekával bych, že to dopadne i na tu většinu,“ prohlásil místopřeseda sněmovny Vojtěch Pikal.

Změny by měli poslanci začít projednávat už na podzim. Návrhy reagují třeba na události z února 2016. Tehdejší opozice se snažila zabránit hlasování o zavedení EET. Jednání se protáhlo o dva a půl měsíce, čistého jednacího času to bylo víc než 30 hodin. Nakonec debatu předčasně ukončil tehdejší šéf dolní komory Jan Hamáček. Přestože se vyjádřit chtělo ještě víc než čtyřicet poslanců. Část z nich se pak obrátila na Ústavní soud.