Kvůli suchému a horkému létu měli hasiči o prázdninách nejvíc zásahů za poslední tři roky

Hasiči během letošních prázdnin zaznamenali celkem 27 648 výjezdů, z toho bylo 5562 požárů. To je nejvíc od roku 2015. Přibyly především požáry v přírodě, nejčastěji hořely pole, louky nebo lesy. Důvodem bylo suché a horké počasí, které hasičům navíc práci mnohdy komplikovalo.

Hasiči bojovali s rozsáhlým požárem lesa u Otaslavic
Zdroj: ČTK Autor: HZS Olomouckého kraje

Za posledních deset let byl počet zásahů a požárů vyšší jen před třemi roky. Proti jiným rokům letos přibylo zejména požárů v přírodě a stálo za nimi horko a sucho, které v zemi panovalo prakticky celý červenec i srpen. Informovala o tom mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

„Vysoké teploty navíc komplikovaly práci samotným hasičům, pro které byla práce v obrovském vedru velmi fyzicky náročná. Desítky hasičů se přehřály, někteří skončili v péči lékařů. Při zásazích u požárů bylo nutné častěji hasiče střídat,“ uvedla mluvčí. Kvůli suchu také museli hasiči v některých případech dopravovat vodu ze vzdálenějších míst, obtížná byla například likvidace lesních požárů. Často pomáhaly vrtulníky.

V souhrnu bylo letos požárů téměř o dva a půl tisíce více než loni. Zemřelo při nich dvanáct lidí, což bylo o dvě oběti méně než před rokem. Nejhorší sezonu v tomto ohledu Česko zažilo v roce 2015, kdy si 5738 prázdninových požárů vyžádalo 28 obětí. Zhruba polovina požárů byla letos v přírodě, nejčastěji hořely pole, louky a lesy.

Hasiči vyjížděli o prázdninách v průměru 446krát denně

Hasiči měli v průměru 446 výjezdů denně, dlouhodobý průměr je 305 zásahů. Oproti letošním více než sedmadvaceti tisícům výjezdů jejich počet loni nedosáhl ani pětadvaceti tisíc. Horší bylo za poslední roky pouze léto 2015, kdy měli hasiči přes devětadvacet tisíc výjezdů.

Více než polovina všech výjezdů byla letos k tzv. technickým zásahům. Hasiči jich absolvovali v průměru 278 denně, dlouhodobý průměr je 162. „Mezi nimi vedou výjezdy k popadaným stromům a větvím po letních bouřkách, záchrana osob z výšek, hloubek nebo vodní hladiny, častá je i záchrana zvířat,“ uvedla mluvčí.

Celkem u dvanácti požárů byl vyhlášen 3. stupeň poplachu, což znamená, že se na jejich likvidaci podílelo více než deset jednotek. U tří požárů pak platil zvláštní stupeň poplachu. K jednomu z nich došlo 12. srpna, kdy hasiči likvidovali požár porostu a lesa podél trati mezi obcemi Bělá pod Bezdězem – Bakov nad Jizerou.

O den později více než stovka hasičů bojovala s požárem trávy a lesa na vrcholu libereckého Ještědu. Třetím zvláštním stupněm poplachu byl lesní požár na ploše zhruba deseti hektarů u obce Pňovany na Plzeňsku, který od 21. srpna likvidovalo zhruba 130 hasičů.

Celková škoda při prázdninových požárech ale už od roku 2015 pravidelně klesá. Zatímco před třemi roky dosáhla 1,16 miliardy korun, v roce 2016 to bylo 912 milionů korun, loni 602 milionů korun a letos 485 milionů korun.