Na výročí republiky dorazil první československý tank. Bude k vidění na vojenském dni

První tank ve výzbroji československé armády předvede u příležitosti stého výročí vzniku republiky sobotní Tankový den v Lešanech na Benešovsku. Unikátní stroj Renault FT-17 ve čtvrtek převezli z Francie do Vojenského technického muzea Lešany. Tank se veřejnosti na českém území představuje po 80 letech.

Renault FT-17 byl prvním tankem ve výzbroji československé armády po roce 1918 a jedním z prvních moderních tanků vůbec. „Zároveň se jedná o první bojově nasazený tank v historii s výzbrojí umístěnou v plně otočné věži, s řidičským prostorem v přední a motorovým v zadní části korby,“ upozornil Andrej Halada z Vojenského historického ústavu. 

Tato koncepce se stala základem pro další vývoj tanků. V Lešanech se představí i řada dalších strojů, které dokumentují vývoj tankové techniky za posledních sto let, a to včetně tanků československé výroby.

Schéma lehkého tanku Renault FT-17
Zdroj: Wikipedia.org, ČT24
Autor: Roman Vondrouš

Renault FT-17 u příležitosti oslav stého výročí založení Československé republiky zapůjčilo do ČR francouzské Tankové muzeum Saumur, zápůjčku zprostředkovaly státní podnik VOP CZ Nový Jičín a firma Arquus. Tank v Česku zůstane symbolicky do 11. listopadu, kdy bylo roku 1918 podepsáno příměří a skončila tak první světová válka.

„Je to pro nás velká pocta i slavnostní okamžik, mít tento tank v České republice,“ poznamenal ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Veřejnosti se v Československu podle něj jeden z posledních tanků tohoto typu představil naposledy v roce 1938 při výstavě Náchod 38. 

„Tento stroj je zároveň unikátní ukázkou nové vojenské techniky první světové války, která stála na počátku dnes již stoletého vývoje tankových zbraní,“ dodal Knížek. 

Nejmodernější výzbroj své doby

Renault FT byl podle Halady zaveden do výzbroje francouzské armády v roce 1917. Konstrukce bojového vozidla byla na svou dobu pokroková s výzbrojí umístěnou v otočné věži. Po první světové válce tyto tanky zavedlo do výzbroje několik zemí.

Video Události
video

Události: Na výročí republiky dorazil první československý tank

Události: Na výročí republiky dorazil první československý tank

První tank československé armády je zpět: Renault FT 17 je k vidění v Lešanech

O jejich nákup se snažilo i Československo, dlouho však neúspěšně. Až na počátku roku 1922 byl do Milovic dopraven jeden kus s dělovou výzbrojí. Československým vojákům sloužil k základnímu seznámení s tímto novým bojovým prostředkem. 

Do roku 1924 pak československá armáda získala dalších šest tanků s kulometnou a dělovou výzbrojí, jeden z nich byl dokonce vybaven radiostanicí. „Zajímavostí je to, že ačkoliv tanky byly nejmodernější výzbrojí československé armády, nikdy se s nimi nepočítalo jako s bojovými prostředky a nebyly zařazeny ani do mobilizačních válečných stavů,“ podotkl Andrej Halada.

Tank, který váží 6,5 tuny, si lidé budou moct prohlédnout ve statické expozici. Osádku stroje tvořili dva muži. Jel maximální rychlostí 7,5 kilometrů za hodinu a dojezd měl 35 kilometrů.

Program láká na bojovou ukázku

Lešanské muzeum se otevře v sobotu v 9:30, program začíná o necelou hodinu později. Vstup je zdarma. Při zahájení nad areálem přelétne historický letoun C-11 vyrobený v roce 1955, který byl podle Halady v minulých letech náročně renovován.

Následovat budou ukázky tanků, třeba československého LT vz. 38 nebo stroje ze současné výzbroje české armády T-72M4CZ. „Představí se tanky československé výroby, dále stroje francouzské, americké, sovětské, německé. Z nejnovějších přírůstků ve sbírkách VHÚ, které budou k vidění, určitě jmenujme například francouzský tank AMX-1,“ vyzdvihl Halada.

Druhou hlavní částí programu bude bojová ukázka, která diváky zavede do střetu mezi německou armádou a Američany za druhé světové války.