Neziskové organizace mají oproti plánu dostat o 586 milionů méně. I tak to bude víc než letos

V návrhu rozpočtu na příští rok klesla suma určená neziskovým organizacím o 586 milionů korun oproti původnímu plánu. Přesto má podle návrhu celková suma vzrůst o 800 milionů korun vzhledem k letošnímu roku, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda bude o požadavcích ještě jednat. Výrazně klesat mají peníze neziskovkám vázaným na ministerstvo školství, s růstem počítá ministerstvo práce a sociálních věcí.

Azylový dům pro ženy a děti ve Vysokém Mýtě
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Babiš uvedl, že celkově budou v příštím roce peníze pro neziskový sektor růst v porovnání s letošním rokem. „Je to zase nárůst asi o 800 milionů, takže jednotlivé resorty mají plusy nebo minusy,“ řekl. Na zasedání příští úterý chce s ministry velice podrobně probrat plány tam, kde mají výdaje rozpočtu růst.

Ve zdravotnictví mají být výdaje na neziskový sektor nižší o 70 milionů korun. Ve školství, kam spadá i podpora sportu, o 448 milionů. „Ministerstvo práce a sociálních věcí navyšuje o 98 milionů, úřad vlády snižuje o 65 milionů. Samozřejmě povedeme k tomu debatu s jednotlivými ministry, hlavně mě zajímá navýšení, bude to ještě téma,“ uvedl premiér

Celková výše dotací neziskovým a podobným organizacím v posledních letech
Zdroj: Ministerstvo financí
Autor: ČT24

Neziskové organizace kritizovaly výrok ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ze začátku srpna, že by z 14 miliard korun ročních dotací pro neziskové organizace ráda ušetřila tři miliardy. Po vlně kritiky, která směřovala i na premiéra, Babiš uvedl, že vláda bude postupovat podle analýzy, kterou nechal vypracovat.

Nejvíc peněz pro neziskovky jde na sport

Podle rozboru financování, který si dává každý rok vypracovat vláda, největší část dotací pro neziskové organizace putuje do podpory sportu. V roce 2016 to byla víc než třetina z rozdělované sumy 17,89 miliardy korun. Zhruba 30 procent částky se pak využilo na sociální věci a na zaměstnanost.

Tři pětiny celkové sumy poskytl předloni stát, víc než pětinu obce a kolem 16 procent kraje. Zbytek byl od státních fondů a agentur. Na sport samosprávy dávají výrazně víc než do podpory sociálních věcí. Do nich putovala zhruba pětina obecních a krajských dotací, na sport víc než dvě pětiny.

V Česku je registrováno 122 tisíc nadací, spolků, zájmových sdružení, církevních společností, vzdělávacích institucí a ústavů. Stát v roce 2016 podpořil projekty 6941 organizací, tedy jen necelých šesti procent. Naprostá většina neziskových organizací tak pracuje bez pomoci státu.