Premiér Babiš i prezident Zeman navštíví v září Německo. Setkají se s kancléřkou Merkelovou

Český premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman zavítají v září do Berlína. Na dvojici oficiálních návštěv Německa se oba mají setkat s kancléřkou Angelou Merkelovou. Zemana čeká také schůzka s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Německá kancléřka Angela Merkelová
Zdroj: REUTERS Autor: Francois Lenoir

Šéfa české vlády má Merkelová přijmout s vojenskými poctami 5. září. Předmětem jednání v berlínském kancléřství zřejmě budou především bilaterální vztahy a spolupráce na modernizaci přeshraniční infrastruktury. Oba politici se nejspíš nevyhnou ani evropským otázkám a tématu migrace, na které mají zásadně odlišný názor.

O těchto tématech jednal Babiš už koncem července s bavorským premiérem Markusem Söderem, s nímž se setkal na hudebních slavnostech Richarda Wagnera v Bayreuthu.

Oba šéfové vlád se tehdy shodli mimo jiné na nutnosti účinně chránit vnější hranice Evropské unie, důsledně potírat kriminalitu převaděčů a výrazně zlepšit životní podmínky v zemích původu migrantů.

Český premiér jednal s německou kancléřkou naposledy loni v dubnu, kdy se s Merkelovou sešel Bohuslav Sobotka (ČSSD).

S Merkelovou se asi setká i Zeman, přestože nestojí v čele vlády

Pár týdnů po Babišovi do německé metropole dorazí také český prezident Zeman, jehož dvou- až třídenní návštěva by se měla uskutečnit kolem 20. září. Také Zeman, který by během cesty mohl zamířit i do jiných částí spolkové republiky, by se měl setkat se spolkovou kancléřkou.

Schůzka by se měla uskutečnit i přesto, že Merkelová se se zahraničními hlavami států, které nestojí v čele vlády, setkává spíše výjimečně. Pro českou diplomacii je ale podle informací ČTK setkání obou politiků, kteří jsou mnohými vnímáni jako protipóly v pohledu na migraci, velmi důležité.

Cestou do Německa bude Zeman pokračovat v návštěvách zemí sousedících s Českem. Po letošním znovuzvolení prezidentem zatím navštívil Slovensko a Polsko. Do Rakouska zřejmě zavítá na jaře příštího roku.