Žár a zlámané rekordy. V Polabí naměřili přes sedmatřicet stupňů

Čtvrtek 9. srpna se zapíše do tabulek jako v průměru nejteplejší den od počátku roku, ačkoli teplotní maxima nepřekonala první srpnový den. Víc než 37 stupňů Celsia naměřili v Tuhani na Mělnicku a v Hradci Králové. Teplotní rekordy pro 9. srpen padly na šestině ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří alespoň 30 let. V pátek by měla podle předpovědi Česko od západu ochladit studená fronta.

Video Události
video

Události: Česko se potýká s vysokými teplotami a suchem

Dnešní den byl nejteplejší od počátku roku z hlediska průměrné maximální teploty, která bude zhruba 34,2 stupně Ceslia, a také z hlediska průměrné denní teploty mezi 26 a 27 stupni. Přesná čísla budou mít meteorologové k dispozici až v pátek dopoledne. Ve výpočtu se totiž zohledňují také hodnoty k 21:00.

Nejvyšší teploty se objevovaly v nižších polohách, zejména v Polabí. V Hradci Králové i Tuhani dnes teploměr ukázal shodně 37,1 stupně Celsia. V Tuhani tak byl překonán dosavadní rekord 34 stupňů z roku 2003, v Hradci Králové mělo dřívější maximum z roku 1992 hodnotu 36,5 stupně. Rovných 37 stupňů naměřili v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi.

Nové teplotní rekordy zaznamenali meteorologové i ve středu, ale jenom na Měděnci a na Milešovce v Ústeckém kraji. Nejtepleji ve středu bylo ve středočeských Dobřichovicích, kde teploměr ukázal 36,4 stupně Celsia.

Bouřková nadílka

Silné bouřky, které mohou být doprovázené i nárazovým větrem, přívalovým deštěm nebo kroupami v pátek odpoledne a večer přejdou ze západu na východ republiky. Od západu bude v pátek přes Česko přecházet studená fronta a s ní také ochlazení.

Teploty během čtvrtka budou ještě vysoké, místy mohou dosahovat až k 38 stupňům Celsia a teploty kolem 30 stupňů budou pokračovat ještě v pátek na Moravě a ve Slezsku, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Před studenou frontou, která bude postupovat přes Německo, k nám vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihu. V noci a v pátek bude studená fronta postupovat přes naše území a nad Moravou se začne vlnit,“ uvedli meteorologové.

Po přechodu této fronty se podle nich přechodně sníží riziko požárů, které na většině území Česka platí už několik týdnů. Vysoké nebezpečí v současné době hrozí zejména v severní polovině Čech a na střední a jižní Moravě.

Před příchodem studené fronty se mohou během čtvrtka na jihozápadě Čech ojediněle vyskytnout silné bouřky s větrem, který v nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Přívalový déšť a kroupy budou podle meteorologů méně pravděpodobné. V pátek budou silné bouřky na východě území.

Bouřky dorazily do Česka i ve středu. Zasáhly západ Čech a Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a nechaly za sebou popadané stromy a větve a vodní laguny. Podle mluvčí hasičů Nicoly Zaoralové hasiči kvůli tomu vyjeli k 520 technickým zásahům, při kterých zejména odstraňovali popadané stromy a větve a odčerpávali vodu. Běžně přitom vyjíždějí ke zhruba 150 událostem. 

V Praze, středních Čechách a Ústeckém kraji platila smogová situace

Meteorologové odvolali v Praze a Středočeském kraji smogovou situaci, kterou vyhlásili ve středu odpoledne ještě i pro Ústecký kraj kvůli vysokým koncentracím přízemního ozonu v ovzduší. Vysoké hodnoty ozonu mohou být komplikací pro lidi s dýchacími problémy, pro děti a starší osoby. Měli omezit pohyb venku.

Pro pražskou aglomeraci i celý Středočeský kraj byla smogová situace zrušena ve čtvrtek krátce před půl desátou večer. K jejímu vyhlášení ve středu odpoledne vedlo to, že povolené hodnoty byly krátkodobě překročeny mezi 16. a 17. hodinou.