Meteorologové varují dvakrát: Čtvrteční vedra v pátek nahradí silné bouřky

Velkou část Česka zasáhla během čtvrtka vedra s teplotou až 32 stupňů Celsia a v pátek odpoledne a večer očekáváme silné bouřky. V Ústeckém kraji je také od čtvrtka do odvolání zvýšené nebezpečí vzniku požárů. Vyplývá to z aktuálního varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Supercely na české obloze
Zdroj: CTRA z.s./lovcibourek.cz

Výstraha před vysokými teplotami platí do čtvrtečních 19:00 pro oblasti do 400 metrů nadmořské výšky, a to v Praze, Středočeském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a také v částech Libereckého, Ústeckého a Jihomoravského kraje. Pro Ústecký kraj také kvůli přetrvávajícímu suchu platí výstraha před požáry, kterou podle ČHMÚ neovlivní ani dnešní lokální deště.

V pátek se pak budou hlavně na jihovýchodě republiky vytvářet bouřky, ojediněle i s přívalovými dešti. Výstraha před silnými bouřkami platí v pátek od 12:00 do 21:00 pro jižní polovinu Jihočeského kraje, východní část Vysočiny a Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Přívalový déšť může místy zatopit níže položená místa a sklepy.

Kvůli horku meteorologové doporučují lidem omezit tělesnou zátěž a pohyb na přímém slunci, dodržovat pitný režim a nenechávat děti ani zvířata na přímém slunci, hlavně v autech. Kvůli suchu by také lidé neměli rozdělávat ohně v přírodě nebo vypalovat trávu a měli by úsporně hospodařit s vodou.