Skupina si pronajímala drahé pražské byty a vařila v nich pervitin. Zn.: Jen v nejvyšším patře

Desítky kilogramů pervitinu vyrobila v pronajatých pražských bytech skupina z Libereckého kraje. Tvrdí to policie, která čtyřčlennou skupinu zadržela a při zátahu zajistila i kompletní pervitinovou laboratoř. Soud poslal tři ze čtyř obviněných do vazby.

Ještě v podmínce po předčasném propuštění z minulého trestu začal osmačtyřicetiletý muž z Českolipska opět „podnikat“ ve výrobě drog. Vyšetřovatelé ho považují za hlavního organizátora skupiny, která si pronajímala drahé byty v Praze a vyráběla v nich pervitin. Spolupracoval s ním jeho syn a bývalá přítelkyně, policie zároveň zadržela a obvinila ještě jednoho muže.

Za pronájem platili výrobci drog desítky tisíc korun měsíčně. Organizátor sahal výhradně po bytech v nejvyšších patrech. „Výpary z výroby pervitinu vypouštěl důmyslným systémem z oken či teras. Ale zápach ničím netlumil,“ přiblížil vedoucí protidrogového týmu z Libereckého kraje Pavel Folprecht. 

Do posledního z pronajatých bytů vpadla zásahová jednotka právě ve chvíli, kdy muž vyrobil bezmála 1600 dávek pervitinu. „Při domovní prohlídce byla zajištěna kompletní laboratoř na výrobu metamfetaminu, různé baňky, varné mísy, teploměry, chemikálie potřebné k výrobě drogy,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Kriminalisté zajistili také statisíce korun a tři luxusní auta značek Jaguar a BMW.

Syna předpokládaného organizátora skupiny zadrželi kriminalisté v Ralsku v domě padesátiletého Kazacha, kterého však zatkli také. Mladší muž za ním přijel se 70 gramy pervitinu a policisté našli při domovní prohlídce dalších 125 gramů, navíc i zbraně, náboje, mnoho peněz v hotovosti a dvanáct kilogramů rtuti. „Zbraně, zajištěný pervitin, ale i rtuť, kterou obviněný skladoval, budou zkoumat experti Kriminalistického ústavu Praha,“ dodala policejní mluvčí.

Všechny tři zadržené muže poslal soud do vazby, ženu nikoli, podle mluvčí proto, že „byla v minulosti bezúhonná“. Skupina čelí obvinění z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, hrozí jim až dvanáctileté tresty.