Rath po propuštění: „Představa, že bych se někde ukrýval, je nesmyslná“

Praha - Exposlanec David Rath považuje svou kauzu za politický proces. Řekl to novinářům na brífinku, který uspořádal po svém propuštění z vazby na náměstí v Hostivici. O Rathově propuštění dnes rozhodl Vrchní soud v Praze. Za exhejtmana se zaručil mimo jiné starosta Hostivice a jeho dlouholetý přítel Jaroslav Kratochvíl, olympijský vítěz Robert Změlík, který je rovněž z Hostivice, nebo herci Jan Kačer a Táňa Fischerová. Brány ruzyňské věznice opustil Rath krátce po třetí hodině. O vstupu do politiky bývalý hejtman podle svých slov neuvažuje, chce se vrátit do práce v soukromé ordinaci. Více o Rathově propuštění a jeho kauze si můžete přečíst zde.

Rath se nyní chce věnovat hlavně svému nemocnému otci a dětem. „Pokusím se ten rok a půl v jejich výchově dohnat,“ podotkl. Dále se bude věnovat i své lékařské praxi. „Nastoupím do ordinace, která teď byla zajištěna mojí manželkou. Předpokládám, že od příštího týdne alespoň jeden den v týdnu, jak mi to umožní běžící proces,“ doplnil a zároveň odmítl spekulace, že by mohl uprchnout: „Mám zde rodinu, malé děti, otce. Představa, že bych se někde ukrýval, je nesmyslná.“ 

Za Pancovou Rath nepojede

Vedle rodiny se chce Rath více zaměřit i na svůj probíhající proces a obhajobu. Ve vězení ho podle jeho slov značně omezovalo například to, že neměl přístup na internet a spis se mu nevešel do cely. Opět také zopakoval, že nevěděl, co v krabici od vína nese: „Chodit na ulici s penězi, o kterých ani nevíte, že v té krabici jsou, je možná podezřelé, určitě zvláštní, výstřední, ale není to trestný čin.“ Odmítl i to, že by bral úplatky: „Dnes je to potvrzeno nejenom svědky, ale i znalci. Zakázky byly za ceny obvyklé… Doufám, že zvítězí zdravý rozum.“ Ke spolupracující obviněné Ivaně Salačové pak Rath poznamenal, že se její výpovědi značně liší. „Teprve v té poslední, kdy jí slíbili beztrestnost, začala zmiňovat mé jméno,“ dodal.  

V srpnu Rathovi skončil poslanecký mandát a má nárok na odchodné. Na účet mu tak v následujících týdnech přijde víc než 220 tisíc korun. Do politiky se ale vracet nechce. Ukázala se mu prý z té nejhorší stránky - tedy tak, že může člověka přivést až na samé dno. „Byl zájem některých politiků tuto kauzu použít nebo zneužít,“ podotkl. Na návštěvu spoluobviněné Pancové, kterou soud propustil z vazby už v září, se nechystá. Nebylo by to podle něj vhodné, protože líčení stále pokračuje. S návratem do vězení v případě odsouzení ale počítá: „Člověk musí počítat úplně se vším. Vzhledem k tomu, jaké obrovské úsilí vůči mně represivní složky vyvinuly, musím tuto možnost brát jako pravděpodobnou.“

David Rath: „Tento proces má rysy politického procesu. Byly použity naprosto extrémní prostředky, jak ve sledování, tak v tom, že mě vozili v kolonách s vtrulníky a těžkooděnci se samopaly. Uběhl rok a půl, já tu mezi vámi stojím a nemyslím si, že bych vás něčím ohrožoval.“   

Recidivisty vytváří český systém vězeňství

Hned v úvodu brífinku exhejtman poděkoval vrchnímu soudu, že našel statečnost a po roce a půl se postavil trendům a tlakům proti jeho propuštění: „Velmi si vážím toho, že se v české justici najde dost soudců, kteří se nebojí takovým tlakům postavit. Je to pro mě závazek.“ Rathův advokát Roman Jelínek České televizi řekl, že nestačí, aby byl soud pouze nezávislý a nestranný: „Je třeba, aby byl také odvážný. Přiznejme si, že tato kauza byla veřejnosti prezentovaná tak, že důkazy a vina jsou naprosto jasné. Realita zatím, zdá se, je trochu jiná.“

Exposlanec poděkoval i vězeňské službě. „Vystřídal jsem dvě věznice - litoměřickou a ruzyňskou. Drtivá většina jejich pracovníků se chová velmi korektně a profesionálně a jsou do značné míry neprávem opomíjeni. Chovají se mnohem lépe než orgány policie nebo státní zástupci,“ poznamenal Rath. Doufá, že i když už není politik, tak jim bude moci pomoci, aby se české vězeňství více přiblížilo západní Evropě. Za vzor považuje skandinávský model, kde je velmi nízká recidiva. České vězení pak přirovnal k Azkabanu z příběhů Harryho Pottera. Podobně jako mozkomorové podle něj z člověka vysaje veškerou životní radost.

David Rath: „Systém vězeňství má nyní stále blíž ke stalinistickému modelu, který tu byl nastaven v 50. letech. Já už se vůbec nedivím, že má Česká republika tak vysoké procento recidivistů. Bohužel za to může stalinistický systém, který je extrémně represivní a v podstatě recidivisty vytváří.“