Zdravotní pojišťovny vrací přeplatky za léky rekordnímu množství lidí. Hlavně seniorům

Výrazná část důchodců a dětí letos ušetří na lécích. Vyplývá to z nových dat zdravotních pojišťoven, které získala Česká televize. Snížený roční limit na doplatky na léky ochránil jen za první tři měsíce letoška už přes 127 tisíc lidí. To je 70krát vyšší číslo než ve stejném období loni.

Video Události
video

Za léky ušetří letos především důchodci a děti. Mění se limity

„Lidé v seniorském věku čerpají zdravotní služby ve větším rozsahu než klienti v produktivním věku. I ten počet léků, které jsou v rámci jejich diagnóz užívány, je větší. Tak je logické, že limit tam zapůsobí nejvýznamněji,“ říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Pojišťovny vracely během května doplatky na léky nejčastěji právě důchodcům nad 70 let. U nich klesl roční limit na léky nejvýrazněji – z 2500 na 500 korun.  A počet seniorů a dětí, které dosáhnou limitu na doplatky na léky, bude v příštích měsících dál strmě růst. Ministerstvo odhaduje, že za celý letošek budou pojišťovny vracet peníze téměř jednomu milionu lidí. Drtivá většina z nich budou právě penzisté.

Důchodkyně Naděžda Mohelníková bere každý den deset léků. „Srážlivost krve, srdeční problémy, něco na bolest, tam větší množství a silnější, se to věkem jako zhoršuje,“ říká. Za léky tak zaplatí ročně přes dvacet tisíc korun. I když jí se jí počítá do ročního pětisetkorunového limitu jen část doplatků, pošle jí během letoška pojišťovna dva tisíce korun zpátky. „Ta částka dva tisíce korun je pro mě dávka za měsíc na léky. A pro důchodce, jak se říká, každá koruna dobrá,“ dodává.

Přeplatky dostávají lidé automaticky, nemusejí o ně žádat a ani nemusejí sledovat výši toho, co utratí. Například VZP umožňuje klientům, aby si částky zkontrolovali on-line pomocí zvláštní aplikace.

Česká televize z dat všech zdravotních pojišťoven zjistila, že počet lidí, kterým zdravotní pojišťovna vrací část doplatků na léky, za první tři měsíce letoška strmě vzrostl. Zatímco loni jich bylo 1813, letos tento počet vzrostl na víc než 127 tisíc.

„Zdá se, vzhledem k těm číslům, že lidí, kterých se to týká, je poměrně velké množství, takže v tomto směru to asi očekávání splnilo,“ říká ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (nestr. za ANO).

Velmi výrazně také vzrostla částka, kterou lidé dostali za uhrazené doplatky zpátky. Zatímco v roce 2017 vrátily pojišťovny lidem za první čtvrtletí tři a půl milionu, letos tato částka vzrostla na téměř 50 milionů.

Roční snížené limity na doplatky na léky chrání hlavně důchodce. Těm nad 70 let od ledna klesl limit z dvou a půl tisíce na pětistovku. Mladším důchodcům a dětem pak na tisícovku.

„Pro občany zafungovaly velice dobře, protože nárůst jak počtu klientů, kterým vracíme peníze, tak ale i množství peněz je enormní,“ konstatuje mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Hana Kadečková. „Snížila se prostě pragmaticky finanční zátěž těchto klientů spojená s čerpáním služeb či zdravotní péče,“ souhlasí ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Lidem v produktivním věku zůstal roční limit pět tisíc korun. Nižší roční limity pro důchodce a děti letos chrání mnohonásobně víc lidí i přesto, že se do nich počítají jen doplatky na nejlevnější léky se stejným účinkem. Konkrétní doplatek tak může pojišťovna započítat buď částečně, nebo vůbec.

Snížení ročního limitu na doplatky na léky pro důchodce a pro děti bylo loni v létě jedním z posledních důležitých zákonů, které poslanci ve sněmovně před říjnovými volbami schválili. Pro tehdy hlasovala drtivá většina přítomných zákonodárců, proti nebyl nikdo.