Na Boží hod zaduje silný vítr a odvane zimu. Ve středu bude i 21 stupňů

Českou republiku v neděli zasáhne silný vítr, který může v nárazech dosáhnout až sedmdesáti kilometrů v hodině. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se týká severních a východních Čech, Českomoravské vrchoviny a v západních částí Moravy. A vichr s velkou pravděpodobností také nadobro odvane zimu – už ve středu by mohlo být až jednadvacet stupňů.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Woitas Jan

„Prohlubující se tlaková níže bude postupovat z našeho území dále k severovýchodu. V jejím týlu k nám bude v čerstvém až silném proudění pronikat chladný instabilní vzduch,“ uvedli meteorologové. Severozápadní vítr bude zesilovat od rána, zvolna slábnout bude až večer.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od nedělní osmé ranní až do jedenácti večer. Vztahuje se na Pardubický, Královéhradecký, Liberecký i Ústecký kraj a také na Vysočinu. Vedle toho platí i pro Jindřichohradecko, Znojemsko, Brněnsko a Blanensko a s výjimkou Přerovska a Jesenicka i se týká celého Olomouckého kraje.

Středa s dvaceti stupni a nebem skoro bez mráčku

Silný vítr, kvůli kterému by se lidé na horách neměli vypravovat do hřebenových partií, také zřejmě už nadobro odnese zimu – nebo aspoň studené počasí posledních dní. Hned po Velikonocích se má totiž dramaticky oteplit.

Meteorologové počítají s tím, že se v pondělí do Česka dostane teplý vzduch od jihozápadu, který dramaticky zvedne teploty. Na pomlázku sice denní maxima nepřesáhnou dvanáct stupňů, už v úterý se ale budou pohybovat mezi patnácti a devatenácti, k tomu za polojasné oblohy.

Teplotní skok bude kulminovat ve středu, kdy se čeká nejen polojasná nebo skoro jasná obloha, ale také denní maxima mezi sedmnácti a jednadvaceti stupni. Ve středu večer a během čtvrtka se pak nad české území dostane studená fronta s deštěm a ojediněle i bouřkami.

Teploty ale už zůstanou na jarních hodnotách mezi deseti a čtrnácti stupni - a mohly by se znovu vyhoupnout. „Oteplí se pravděpodobně rychle, už pro příští víkend modely počítají teploty kolem osmnácti, v neděli možná až do dvaadvaceti stupňů Celsia,“ uvádí meteoroložka ČT Alena Zárybnická. 

„První a druhý dubnový týden předpokládáme teplotně průměrný až nadprůměrný,“ doplňují meteorologové z ČHMÚ ve svém tradičním dlouhodobém výhledu. „Jako chladnější se pak jeví druhá polovina dubna, která by měla být teplotně mírně pod dlouhodobým průměrem.“