Epidemie chřipky skončila. Ohniska nemoci jsou podle hygieniků už jen lokální

Letošní epidemie chřipky je podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové u konce. Počet nových případů tento týden klesl proti minulému téměř o čtvrtinu, je jich 1060 na sto tisíc obyvatel. Epidemie začala na začátku února, oproti předchozímu roku to bylo asi o měsíc později.

„Jednotlivá epidemická ohniska jsou již pouze lokálního charakteru,“ uvedla hlavní hygienička.

Nejvyšší je nemocnost v Libereckém kraji, kde je nových pacientů stále více než dva tisíce na 100 000 obyvatel. Více než tisícovka na 100 000 lidí je nemocných také v Ústeckém, Plzeňském, Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském, Moravskoslezském a Pardubickém kraji. Naopak méně než pět set případů na stejný počet obyvatel hlásí Karlovarský kraj.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti monitorují i nadále. Počet pacientů klesá v celé Evropě.

Údaje o počtu nemocných hlásí praktičtí a dětští lékaři krajským hygienikům. Nemocných může být ještě víc. Mnozí lidé totiž do ordinací nedorazí, nemoc přecházejí, nebo si vezmou v práci dovolenou.