Místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal: Že přijdou k referendu čtyři miliony lidí, je naprosto nereálné

Vojtěch Pikal hostem Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Babišova vláda v demisi ve středu podpořila návrh ČSSD o obecném referendu, který ale obsahuje poměrně přísné podmínky. Nejméně 850 tisíc podpisů a nadpoloviční účast všech opravněných voličů. Podle Pirátů jsou ovšem takto nastavené hranice zcela nereálné: místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) odhaduje, že se nakonec strany shodnou na hranici půl milionu podpisů. Co se týče volební účasti, tam by Piráti žádnou hranici nedávali: referenda by se ale měla konat současně s volbami. Pikal to uvedl v Interview ČT24, kde s ním debatovala Světlana Witowská.

Vy máte referendum ve svém programu: Vláda teď dala souhlasné stanovisko k návrhu ČSSD, který obsahuje hranici 850 tisíc nasbíraných podpisů. Aby pak bylo referendum závazné, tak by se musela vyslovit nadpoloviční většina oprávněných voličů, což je přes čtyři miliony lidí.

„My máme v programu, že pokud má referendum fungovat, tak musí být životaschopné. Musí to být nástroj, který lze reálně použít. Takto vysoce nastavená kvora nám nepřipadají reálná. Na druhou stranu: potom, co ČSSD svůj návrh předložila bez nějaké konzultace s kýmkoliv dalším, tak proběhla stálá komise pro Ústavu ve sněmovně, kde jsme téma referenda diskutovali velmi podrobně a vypadá to, že se shodneme na nějakých lepších kritériích.“

A co jsou pro vás lepší kritéria? Vy máte ve vašem návrhu 250 tisíc nutných podpisů, kam až byste byli schopni jít, abyste referendum podpořili?

„Nám přišlo 250 tisíc podpisů jako logická hranice, nicméně to vypadá, že se ty návrhy budou schopny sejít někde na 500 tisících podpisech.“

Vy jste mluvili o dvou druzích referend: to je myšlenka, která žije?

„Ta myšlenka žije, ale nevypadá to, že by nyní byla prosaditelná. Protože to nevypadá, že by bylo možné v současné sněmovně prosadit referendum, které by například dělalo ústavní změny nebo se zabývalo mezinárodními smlouvami podle článku 10 Ústavy.“

Takže jedno referendum by bylo pro závažné otázky a jedno pro méně závažné?

„Ano, to byla naše idea. Nicméně se ukazuje, že pro referendum o závažných otázkách v zásadě není dostatečná podpora ve sněmovně, takže nemá cenu se tím zabývat. Budeme se zabývat referendem pro běžné otázky.“

A o čem by podle vás Češi mohli v tomto referendu hlasovat? Já jsem četla, že předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek mluvil třeba o legalizaci marihuany.

„Nabízí se věci jako otázka přimíchávání řepky do bionafty nebo zrušení letního času. Nebo je to otázka kouření v restauracích. Na tom je rozdělená politická reprezentace napříč kluby, takže je to otázka, kterou lze předložit ve všelidovém hlasování.“

Vy si myslíte, že je normální člověk schopen rozpoznat, jestli se má přimíchávat řepka někam?

„Já si myslím, že když proběhne dostatečně kvalitní informativní kampaň, tak ano.“

Co třeba zavedení eura, pořádání olympiády. To jsou věci, které byste také nechali lidi rozhodovat v referendu?

„Pořádání olympiády si určitě dokážu představit, to mi přijde jako dostatečně vážné rozhodnutí a je možné k tomu vést ve veřejném prostoru dostatečně podrobnou diskusi. Co se týče zavedení eura, také si dovedu představit, že by to bylo. Nicméně k tomu už jsme se zavázali při vstupu do EU, takže to asi není úplně možné.“

A co ta hranice čtyř milionů lidí, která je návrhu, který podpořila vláda? Je to pro vás přijatelné?

„To je naprosto nerealistická představa, protože tolik lidí nechodí ani k běžným volbám. Takže mi nepřijde rozumné skládat to takto vysoko. Podle nás by se referenda měla konat současně s volbami a nemělo by tam být žádné kvorum účasti.

Ale pokud už se o nějakém kvoru máme bavit, tak by mělo být vázáno nikoliv na všechny, co přišli k volbám, ale pouze na ty, co přišli a hlasovali PRO, protože jinak tam budou voliči, kteří můžou přijít hlasovat proti, a tím dají tomu referendu validitu.“

Takže jak byste si to představovali? Že by mohlo referendum svolat 250 tisíc lidí, a ať přijde, kolik chce lidí, tak by to referendum bylo platné? I když by přišlo třeba jen 20 lidí?

„Myslíte, že přijde jen 20 lidí?“

No, jsou referenda např. v městských částech, kde těch lidí opravdu chodí minimum a v podstatě ta referenda neplatí.

„Protože se konají mimo dobu voleb a vede se kampaň, která říká: nechoďte k referendu, protože ho legitimizujete. Ve chvíli, kdy jediný, kdo má motivaci přijít, je ten, který chce hlasovat PRO, tak samozřejmě že referendum bude mít nízkou účast, protože ti, co by chtěli hlasovat PROTI, tak mají zůstat doma.“

Já jsem četla, že byste nechali lidi hlasovat třeba i o odvolání hlavy státu a přímo volených politiků. To už se docela dost blížíte představě SPD. Proč nepodpoříte jejich návrh o referendu?

„Protože jejich návrh je velmi špatně připraven a nerozděluje věci zásadní a věci běžné.“

A nemůžete zkusit s nimi vyjednat nějakou podporu, že byste se domluvili, protože ta odvolatelnost politiků je pro vás i pro ně společná?

„My jsme součástí toho jednání, přijde nám zvláštní, že tady všichni načítají své návrhy, pro které nemají vyjednanou žádnou podporu. Místo toho mi přijde daleko lepší, když probíhá diskuse a společná práce a pak třeba vznikne nějaký společný návrh. Protože k myšlence referenda se hlásí snad sedm poslaneckých klubů. A přijde mi nesmyslné načítat návrhy takto jednotlivě.“