21 lidí včetně advokáta Grubnera jde k soudu kvůli daňovým únikům za stovky milionů

Státní zástupce podal obžalobu na jednadvacet lidí včetně pražského advokáta Martina Grubnera. K soudu půjdou kvůli údajným daňovým únikům za stovky milionů korun. Informaci České televizi potvrdila mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Devatenáct z 21 obžalovaných se mělo dopustit trestného činu krácení daně, dva obvinění pak trestného činu nadržování. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Obviněným může uložit i desetileté tresty vězení.

Případ, na který loni upozornil server iRozhlas.cz, se týká údajné podvodné sítě firem. Hlavní organizátoři podle obžaloby provozovali několik podniků na spotřební materiál, zejména na reklamní a dárkové předměty pro sportovní akce. Firmy ale fakticky nic nevyráběly ani nedodávaly. Ve výsledku tak měly okrást stát na daních o stovky milionů korun.

Policie se kauzou zabývala od roku 2012. Obrátilo se na ni ministerstvo financí s podezřením, že se neznámé osoby dopouštějí praní špinavých peněz.

V kauze mezi obviněnými figuruje i pražský advokát Martin Grubner. Ten už dříve svoji vinu odmítl. Soud ho před dvěma lety poslal do vazby, a to z obavy, aby neovlivňoval svědky. Proti tomu si ale advokát podal stížnost. Nadřízený soud nakonec rozhodl, že má být okamžitě propuštěn na svobodu.