Na ministerstvech obrany a vnitra zasahovala policie. Kvůli IT zakázkám vyšetřuje i Microsoft

V budovách ministerstva obrany a vnitra od rána zasahovala policie. Informaci přinesl server Euro.cz, podle kterého přišla policie i do pražského sídla Microsoftu. Mluvčí Vojenské policie Jan Šmíd uvedl, že se zásah vztahuje k veřejným IT zakázkám z minulých let.

Mluvčí ministerstva vnitra Alžběta Cimová zásah policie potvrdila. Bližší informace ale odmítla sdělit. „Právo informovat si vyhradil dozorující státní zástupce,“ uvedla rovněž ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO).

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) později uvedl, že po seznámení se s bližšími informacemi může konstatovat, že se na ministerstvu nejednalo o „zásah v plném rozsahu“. „Policie České republiky provedla běžné úkony trestního řízení,“ sdělil bez bližších podrobností. 

Zásah probíhal ve spolupráci Vojenské policie a Národní centrály proti organizovanému zločinu. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ). 

Policie zajišťovala důkazy

„Jsou prováděny úkony trestního řízení v podobě domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků spadajících pod resort ministerstva obrany, Generální štáb armády ČR a Policejní prezidium ČR v souvislosti s prověřováním vybraných veřejných zakázek,“ řekl Miloš Klátik z VSZ. 

Prohlídky podle Klátika probíhaly i u některých obchodních společností a soukromých osob. Zatím ale nebyl nikdo obviněn. „Předmětné úkony mají především za cíl zajistit důkazy pro probíhající prověřování,“ dodal.

Týdeník Euro uvedl, že policisté byli i v sídle české pobočky Microsoftu. „Můžeme potvrdit, že v naší pražské kanceláři probíhá vyšetřování. S českými úřady spolupracujeme a v tomto okamžiku nemůžeme poskytnout další informace,“ uvedla manažerka komunikace Microsoftu Česko a Slovensko Lenka Čábelová.  

Podle Radiožurnálu přišli detektivové i do firmy AutoCont, která se specializuje na IT. Mluvčí společnosti uvedla, že se policie zajímala o zakázku, kterou před dvěma lety získala jiná firma.