Volby by vyhrálo ANO, stále se drží nad 30 procenty. Druzí jsou Piráti a ODS

Mezi voliči má nadále největší podporu hnutí ANO se ziskem 30,5 procenta. Proti únoru si ale strana premiéra v demisi Andreje Babiše mírně pohoršila – o tři procentní body. Piráti a ODS mají shodnou podporu 12,5 procenta lidí. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ze současných sněmovních stran by pětiprocentní hranici nepřekročili lidovci, TOP 09 a Starostové.

Piráti proti únoru ztratili půl procentního bodu, ODS si naopak o dva procentní body polepšila. Čtvrtí jsou komunisté a sociální demokraté, obě strany mají shodně jedenáctiprocentní podporu. V případě komunistů jde o meziměsíční růst o procentní bod, naopak u ČSSD jde o ztrátu procentního bodu. SPD zůstala na 6,5 procentech. 

Statistici: Mírně roste podpora KSČM

„Změny podpory u všech stran jsou mezi měsíci v rámci statistické chyby,“ uvedlo CVVM. V posledních třech měsících ale podle nich velmi mírně roste podpora KSČM, která byla v lednu na osmi procentech. „Zda jde ovšem o skutečný posun v preferencích voličů, není v tuto chvíli jasné a je nutné vyčkat na další měření,“ podotýkají statistici.

K volbám by podle posledního průzkumu CVVM přišlo 64 procent lidí, což je stejný výsledek jako v únoru. Říjnových sněmovních voleb se zúčastnilo 60,8 procenta.

  • Průzkum provádělo CVVM od 3. do 15. března na vzorku 1021 lidí s volebním právem. Volební model je konstruován na základě otázek na volební účast respondentů, volbu strany, jistotu volby a zohledňuje váhání respondentů mezi více stranami.