Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje

Chřipková epidemie podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o více než desetinu, je jich 1693 na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce jich je v Moravskoslezském, Jihomoravském a Libereckém kraji. V řadě nemocnic a dalších zařízení proto dál platí zákazy návštěv. Letos hygienici vyhlásili epidemii na začátku února, loni byla tou dobou už na ústupu.

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem ukazují, že chřipková epidemie na území ČR ještě trvá, ale počet pacientů s chřipkou klesá a epidemie tak pozvolna ustupuje,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Cirkulují oba typy viru, převažuje chřipka typu B.

Nemocnost v krajích kolísá mezi 1267 a 2193 nemocnými na 100 tisíc obyvatel, největší podíl nemocných je v Jihomoravském, Moravskoslezském a Libereckém kraji. Plošná epidemie je stále ještě v celé západní Evropě. Ve Francii, části Anglie a na Slovensku už ustupuje.

Údaje o počtu nemocných hlásí praktičtí a dětští lékaři krajským hygienikům. Nemocných může být ještě víc. Mnozí lidé totiž do ordinací nedorazí, nemoc přecházejí, nebo si vezmou v práci dovolenou.

Od běžné virózy či nachlazení se chřipka liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Chřipka je obzvlášť nebezpečná pro chronické pacienty nebo seniory. Mnohé nemocnice a domovy důchodců proto zakázaly návštěvy.

Video Události
video

Události: Problém s chřipkou v oblastech, kde chybí lékaři

„I nadále platí doporučení pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku a pravidelně si mýt ruce i po cestě hromadnou dopravou. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje hlavní hygienička.

Zákaz návštěv někde dál trvá

Ve Středočeském kraji má chřipka už 17 obětí, jen za poslední týden zemřelo šest lidí. Závažných případů chřipky zaznamenali hygienici na sedmdesát. Pro vysokou nemocnost tento týden uzavřeli mateřskou školu v Čenkově na Příbramsku a dům seniorů v Mladé Boleslavi.

V Libereckém kraji sice nemocných ubylo, stále je ale nad hranicí epidemie – nemocných je 2046 na 100 tisíc obyvatel. Od začátku sezony kvůli chřipce zemřeli tři lidé, devět případů vyžaduje intenzivní zdravotní péči. Ve většině nemocnic v kraji nadále platí zákaz návštěv, odvolaný byl zatím jen v českolipské nemocnici.

Ústeckém kraji podlehla komplikacím spojeným s chřipkou 72letá žena z Lounska. „V anamnéze měla jiné závažné onemocnění. Chřipka to zkomplikovala tak, že paní zemřela,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Za závažný lékaři považují průběh chřipky u osmiletého dítěte z Mostecka. „Dítě mělo dvě onemocnění. Chřipku a zánět mozku, kde byl jiný původce, ale také virový,“ doplnila.

V Karlovarském kraji je nejvíce nemocných na Chebsku a v posledním týdnu jich ještě přibylo. Naopak nejméně je jich na Karlovarsku, kde počet lidí s akutní respirační infekcí o čtvrtinu klesl.

V Plzeňském kraji nemocnost ve dvou ze sedmi okresů dokonce vzrostla, a to na Domažlicku a v okrese Plzeň-jih. Nejvíce nemocných je stále na Tachovsku. Stále platí zákaz návštěv v nemocnici v Klatovech, na interním oddělení Stodské nemocnice, ve fakultní nemocnici v Plzni na hematologicko-onkologickém oddělení a na plicní klinice.

Zákaz zmírnili v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech na jižním Plzeňsku. Od čtvrtka 8. března jsou návštěvy povolené všude kromě gerontopsychiatrie a oddělení 3, 4, 5 a 10. Zde je nutné se domluvit telefonicky s lékařem oddělení, uvedla nemocnice.

V Královéhradeckém kraji na chřipku od začátku chřipkové epidemie zatím zemřelo 13 lidí. Dalších 16 případů hygienici označili za vážné. Zákaz návštěv stále trvá ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, krajských nemocnicích v Jičíně a v Novém Bydžově a v soukromé nemocnici ve Vrchlabí.

V Pardubickém kraji klesl za týden počet nemocných o čtvrtinu. Přispěly k tomu i jarní prázdniny v regionu. „Je možné, že v příštím týdnu bude podobné číslo, že nedojde k nějakému ráznému snížení. Předpokládám ale, že je to už na dobré cestě,“ řekla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Do současnosti evidují 25 závažných případů onemocnění chřipkou, kdy pacienti museli být hospitalizováni na oddělení ARO. Osm lidí od začátku vlny chřipek v souvislosti s touto nemocí zemřelo.

Zdravotnická zařízení postupně odvolávají zákaz návštěv. Od pátku jsou návštěvy opět povoleny ve všech pěti nemocnicích akutní péče. „Na návštěvu hospitalizovaných pacientů z důvodu jejich ochrany však nadále mohou přijít pouze lidé bez příznaků chřipky a respiračního onemocnění. Tato podmínka bude kontrolována,“ uvedl ústavní epidemiolog společnosti Nemocnice Pardubického kraje Milan Bořek. Zákaz zrušila i Hamzova odborná léčebna v Luži-Košumberku.

V Jihomoravském kraji zemřelo od začátku chřipkové epidemie už šest lidí. Dalších 30 skončilo s vážnými problémy v nemocnici na přístrojích, řekla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Zákaz návštěv stále platí ve Fakultní nemocnici Brno, Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, ale i nemocnice v Kyjově, Hodoníně nebo Břeclavi.

Ve Zlínském kraji nemocných chřipkou proti minulému týdnu mírně přibylo. Lidé stonají zejména na Kroměřížsku a Zlínsku, kde také trvá zákaz návštěv v nemocnicích, platí i ve čtyřech krajských zařízeních a v nemocnici ve Valašském Meziříčí, která patří do sítě Agel. V kraji hygienici dosud evidují devět závažných průběhů onemocnění chřipkou, na následky dosud nikdo nezemřel.

V Moravskoslezském kraji hygienici nově evidují 25 závažných případů chřipky, u kterých byla nutná hospitalizace na jednotkách intenzivní péče, čtyři lidé zemřeli. Celkem v letošní sezoně zaznamenali 82 závažných případů chřipky.