Z ústavních činitelů lidé nejvíc věří Rychetskému a Zemanovi. Na opačném konci žebříčku je Kalousek

Z nejvyšších ústavních činitelů se největší důvěře veřejnosti těší předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a prezident Miloš Zeman. Oběma věří zhruba polovina lidí, uvádí aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zatímco Rychetskému oproti poslednímu průzkumu z loňského dubna věří o 11 procent dotázaných více, důvěra v prezidenta o čtyři procentní body klesla. Na opačném konci žebříčku skončil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, kterému věří deset procent lidí a nevěří 82 procent respondentů.

Miloš Zeman a Pavel Rychetský
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Rychetskému v únoru důvěřovalo 50 procent občanů a nedůvěru mu vyjádřilo 23 procent dotázaných. U prezidenta Miloše Zemana je poměr mnohem vyrovnanější: důvěru mu vyslovilo 49 procent, zatímco 44 % hlavě státu nedůvěřuje.

Z průzkumu pak vyšli ještě dva politici, u kterých důvěra mírně převyšuje nad nedůvěrou: ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán a ministr zahraničí Martin Stropnický (oba ANO).

U guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka a ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (ANO) se důvěra a nedůvěra pohybují zhruba na stejné úrovni.

Všem ostatním představitelům vlády, parlamentu, politických stran a dalších institucí, které CVVM zařadilo do průzkumu, víc lidí nevěří, než věří. Například premiérovi v demisi a lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi nyní důvěřuje 42 procent účastníků průzkumu, zatímco polovina lidí mu nevěří.

„Nejvyšší podíl nedůvěry mezi zkoumanými politiky šetření zaznamenalo u předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska,“ konstatovali autoři průzkumu.

Průzkum proběhl ve dnech 3. až 15. února a zúčastnilo se ho 1119 respondentů.